Historie obce Víceměřice
První písemná zmínka z roku 1320 je spojena se jménem biskupského mana Hartmana z Víceměřic. Po něm se vystřídalo mnoho dalších majitelů, jako rod z Bělkova, Brníčka, Žalkovských, Marie Alžběta, vévodkyně Schleswig-Holštýnská, její dcera a vnučka Eleonora, provdaná za knížete Klementa Metternicha, rakouského kancléře. V roce 1825 zdědil statek kojetínský i s Víceměřicemi jeho syn Viktor, poté dcera Leontina, provdaná za uherského hraběte Sandora. Po smrti její dcery Pauly se v roce 1921 stala majitelkou panství Žofie, pravnučka kancléře Metternicha. V témže roce bylo víceměřické panství na návrh pozemkového úřadu zabaveno a v roce 1924 připadlo sestrám dominikánkám, které v zámku zřídily ústav pro slabomyslné. Z roku 1351 se dochovala první písemná zmínka o dvoru, tvrzi a mlýně. V kupní smlouvě z roku 1464 se uvádí i rybníček a mýto. Obec krutě postihla třicetiletá válka, teprve koncem 17. století se panství hospodářsky pozvedlo.
I obyvatelé Víceměřic byli postiženi robotou, která se stále zvyšovala. Odbojní poddaní končili na pranýři. Šlo o červeně natřený sloup, ve kterém byly skoby, k nimž se přivazovali. Ještě po roce 1848 se v zámku zachoval dřevěný osel, do kterého byli zavíráni neposlušní poddaní.
Obec postihlo několik požárů a v roce 1879 velká povodeň. V době 1. světové války bylo na vojnu povoláno asi 80 mužů, z nichž se 17 již nevrátilo a 13 přišlo ze zajetí jako legionáři. Ještě několik let po válce nebyla situace v obci růžová. Průměrná mzda dělníka představovala 2,50 K za hodinu, v zemědělství byly výdělky ještě menší. Ve dvacátých letech stoupala nezaměstnanost. Obec organizovala různé akce na pomoc dětem nezaměstnaných rodičů. Také 2. světová válka dopadla na obec tíživě. Přišlo 13 rodin z pohraničí, majetek židovských obchodníků byl zabrán Němci, mladí lidé odcházeli na nucené práce do Německa. V neděli 29. dubna 1945 se v obci objevily prchající německé vojenské útvary. Sotva se dostaly do středu vesnice, začala střelba sovětských vojáků. V pondělí ráno 30. dubna byly Víceměřice osvobozeny. Za dobu okupace přišlo o život 7 občanů.