Okolí a příroda Hostomice
Město Hosotomice leží v západní části Středočeského kraje. Povrch okresu má charakter pahorkatiny. Rovinatější části se nacházejí v několika oblastech západně od Berouna, dále pak v okolí Hostomic, Neumětel a Litně. Nejníže položeným místem okresu je hladina Berounky při jejím výtoku z území okresu za Zadní Třebání o nadmořské výšce 211 metrů. Nejvyšším místem je vrch Jivina - 620 m n.m. Z morfologického hlediska patří Berounsko převážně ke Středočeskému krasu (Barrandien). Je to vápencová oblast, rozkládající se přibližně kolem toku Berounky v úseku od Berouna ku Praze. Je zde vytvořeno mnoho zajímavých přírodních útvarů, a to především skalnaté útesy, lemující břehy Berounky a četné jeskyně. Z nich nejznámější jsou Koněpruské jeskyně, které mají bohatou krápníkovou výzdobu. Více než třetinu území okresu zaujímají lesy. Ty tvoří převážně souvislé celky, ať již kopcovité Hřebeny a Brdy s nadmořskou výškou kolem 600 m, nebo lesy Křivoklátské, které jsou poměrně v rovině.
Na Berounsku se nacházejí dvě chráněné krajinné oblasti - Český kras a Křivoklátsko (biosférická rezervace UNESCO). Nejvýznamnější částí chráněné krajinné oblasti Český kras je oblast Karlštejn - Koda o rozloze 2 010 ha. Je zde evidováno kolem 40 druhů chráněných rostlin. Jde například o lýkovec, dřín, tařici skalní, různé druhy kosatců, hlaváček jarní, koniklec načernalý, lomikámen trsnatý a další.
Bohatost a krása přírody na Berounsku si vynutila i zákonnou ochranu dalších lokalit. Národní přírodní památkou byl vyhlášen vrch Kotýz, Zlatý kůň, Klonk, Černá rokle, přírodní památkou pak Lom na Kobyle, Špičatý vrch - Barrandovy jámy, Tetínské skály, Karlické údolí, Kulivá Hora, Radotínské údolí a jiné. Berounsko, zvláště údolí Berounky, je vyhledávaným místem rekreace a odpočinku.