Památky a zajímavosti Golčův Jeníkov
Jako jedno z nemnoha městeček se Jeníkov může pochlubit hned dvěma kostely - hřbitovním kostelem sv. Markéty a již jmenovaným děkanským chrámem sv. Františka Serafínského.
Během historie navštívila Golčův Jeníkov řada významných osobností. Roku 1679 za velikého moru ujížděl se svým dvorem a ministry po haberské cestě do Prahy císař Leopold. V roce 1723 jel císař Karel VI. přes Habry, Jeníkov a Čáslav do hlavního města ke korunovaci, stejně jako o dvacet let později jeho dcera císařovna Marie Terezie.
Nedobrovolnou zastávku v Golčově Jeníkově si na své cestě z Vídně do Prahy udělal i Wolfgang Amadeus Mozart roku 1789. Tehdy se mu údajně zlomilo pravé kolo u kočáru. Zatímco se kníže Karel Lichnowský, v jehož doprovodu skladatel cestoval, staral o opravu škody, navštívil Mozart kapli, v níž se zájmem naslouchal hře na varhany. O zdejším pobytu se zmínil i v dopise své ženě Konstanzi.
Dne 13. 10. 1836 projížděl městem císař Ferdinand Dobrotivý s manželkou. Údajně zde dokonce přepřehal a mile pobesedoval s hodnostáři města. Roku 1839 v hostinci U Slunce poobědvala při cestě z Pilnice do Vídně císařovna matka Karolina Augusta. Zdržela se dvě hodiny a štědře obdarovala místní chudé. Při návratu z bitvy u Hradce Králové si tady 5. listopadu 1866 odpočinul císař František Josef I.
Městečko navštívily také významné postavy českého kulturního života - Egon Ervin Kisch, děj jehož novely Parchkopfovo zkrocení končí právě v Golčově Jeníkově, Ladislav Rieger a František Palacký, kteří často nocovali v budově děkanství. Také Ema Destinová, kdykoliv pobývala u Václava Lobřanského na zámku v Úhrově, navštěvovala Golčův Jeníkov. Prý se zde v mysliveckém obleku projížděla na koni. Ráda se zastavila na malé občerstvení v hostinci U Zastávky. Dne 23. června 1938 navštívil své rodné město Karel Prchal, starosta amerického Sokola.
Tvrz
Roku 1636 získal Jeníkov zkonfiskovaný Janu Rudolfovi Trčkovi z Lípy darem císařský generál Martin Maxmilián z Goltze. Ten si v letech 1650-53 v těsném sousedství staré zábělčické tvrze postavil jednu z posledních věžovitých tvrzí na našem území nesoucí dnes stejně jako město (Golčův Jeníkov) jeho jméno – Goltzova tvrz.
Dvoupatrová obytná věž o stranách cca 10,5 x 12,5 metru byla ve všech patrech kromě druhého otevřeného do krovu rozdělena na dvě obdélné místnosti spojené točitým schodištěm v jihovýchodním koutě. Vstup ze sousední budovy zábělčické tvrze byl veden v prvním patře portálem s erbovní a nápisovou deskou. Jím se vstupovalo do hlavní obytné místnosti tvrze vybavené krbem z bílého mramoru v jižní stěně.
Po smrti generála z Goltze se majitelé často střídali, tvrz ztratila svou rezidenční funkci a po zřízení pivovaru za Trautmannsdorfů v ní bylo skladiště chmele. Po zrušení pivovaru roku 1912 tvrz až do nedávné doby chátrala. Dnes slouží čerstvě zrekonstruovaný objekt kulturním účelům především jako galerie.