Historie obce Partutovice
Na přelomu 12. a 13.století se datují pověsti o založení osady Partutovice - původně Bartolovice. Název obce se měnil od označení Partutovice, přes Bartowicz, až byl v roce 1905 ustálen jednotný název Bartelsdorf, Partutovice.
Po celý středověk byla obec součástí hranického panství, které náleželo téměř 300 let premonstrátskému klášteru Hradisko u Olomouce. Klášter dával často panství do zástavy.
Za česko-uherských válek v letech 1468 - 1471 však upadl do velké finanční tísně a tud힨 nebyl schopenn vyplatit Hranické panství ze zástavy. Novým majitelem se tedy stává roku 1475 Vilém z Pernštejna, známý budovatel rybníků a majitel panství helfštýnského.
Historické prameny uvádí, že v roce 1516 v osadě žije 28 usedlíků a dále, že ještě v roce 1530 mají Partutovičtí mlýn v Olšovci.
Rod prodává panství Zdeňkovi Žampachovi z Potštejna, který poddané tak utiskoval, až se roku 1605 vzbouřili. Žampach panství přenechává roku 1609 Karlu Pergerovi z Pergu a ten Václavu Molu z Modřelic, který také utiskoval poddané. Pro účast na Stavovském povstání císař Ferdinand hranické panství zkonfiskoval a daroval Olomouckému biskupovi Františku Dittrichštejnovi. Tento rod je vlastnil až do roku 1858.
Teprve v roce 1930 byla postavena z Partutovic silnice na jih do Olšovce a na sever do Luboměře. Tehdy tady žilo 471 občanů české národnosti a jen 13 lidí národnosti neměcké. Z tohoto titulu zůstal vsi již jen český název. V té době neměla obec elektrifikaci, vodovod ani kanalizaci. Dokonce zde nebyl ani jediný radiopřijímač.
V roce 1938 se za demarkační čárou Velkoněmecké říše ocitlo pět českých obcí - kromě Partutovic i Střítež nad Ludinou, Jindřichov, Luboměř, Spálov a osada Heltínov. Po vleklých jednáních byli ještě v listopadu 1938 Partutovice, Jindřichov a Střítež n. L. vráceny republice.
Od roku 1997 má obec svůj znak a prapor. V zeleném štítě znaku je vyobrazena stříbrná růžice větrného mlýna přeložená zlatou Mikulášskou berlou jako připomínka zasvěcení místního kostela sv. Mikuláši. Na praporu je umístěn zelený list s bílým ondřejským křížem a v jeho středu žlutá Mikulášská berla.