Památky a zajímavosti Partutovice
K chráněným kulturním památkám v obci dále patří barokní kostel na hřbitově a barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1802, která je umístěna za kostelem.
Z dalších odkazů minulosti zde můžeme najít celkem čtyři kamenné kříže, které prošly rekonstrukcí a další neméně významnou památkou jsou i boží muka na obou koncích obce.
Ne každá obec se může pochlubit tak významnou technickou památkou jakou máme v Partutovicích, a to dřevěný větrný mlýn (německého neboli beranního typu). Maršálkův větřák je jediným zachovaným větřákem z těch, které stály původně v okolí Partutovic a který měl to štěstí, že přežil „vítězství pracujícího lidu".
Mlýn má čtvercový půdorys o straně 5,75 m. Stavba je patrová, vysoká necelých 11 m, krytá sedlovou střechou, vpředu a vzadu zakončenou podvalbou. Křídla větráku měří přes 7 m o ploše více jak 10 m. Na zadní straně je pavláčka se šalandou, na kterou vedou kryté schody. Uvnitř převážně stále funkční mlecí zařízení s moučnicí zdobenou dřevořezbou.
Postaven byl roku 1837 Antonínem Mockem, s využitím konstrukčních prvků patrně staršího větřáku z roku 1783. Mockova rodina mlýn později prodala svému strýci Benediktu Maršálkovi a v jeho rodině mlýn zůstal až do okupace. Za války byl silně poškozen, teprve roku 1953 byla zahájena jeho generální oprava, byla vyměněna vodorovná hřídel a vnější plášť mlýna. Po ukončení oprav v roce 1955 bylo rozhodnuto, že větřák bude využíván ke šrotování. K tomu také příležitostně sloužil až do 80. let. Poslední rekonstrukce byla provedena v roce 1998.
Dnes je o něj vzorně pečováno pokračovatelem mlynářského rodu Maršálků a větřák slouží jako rodinné muzeum.