Okolí a příroda Dobrá Voda u Hořic
Obec Dobrá Voda se nachází cca 5 km JZ od Hořic. Zatímco na sever od Hořic nacházíme krajinu s rázem členité pahorkatiny, na jih, a tedy i v okolí Dobré Vody, se již dostáváme do rovin Polabí. Geologicky tuto oblast zařazujeme do Cidlinské tabule, která je součástí rozsáhlejší východolabské tabule. Cidlinská tabule je plochá pahorkatina, typická říčními terasami a údolními nivami řek Cidliny, Javorky, Bystřice a jejich přítoků.
Původním porostem této oblasti byly acidofilní doubravy, tedy smíšené lesy tvořené především duby a jehličnany (borovice lesní a jedle bělokorá). V dnešní době najdeme tento typ lesa v chráněném území Bašnický les, ležícím JV od Dobré Vody. K nezapomenutelným zážitkům patří jarní návštěva tohoto lesa, kdy rozkvete řada druhů jarních bylin, z nichž některé řadíme k chráněným: lilie zlatohlavá (Lilium martagon), medovník medukolistý (Mellitis mellissophyllum), brčál barvínek (Vinca minor), třezalka horská (Hypericum montanum).
Také živočišný svět dubových lesů je nesmírně bohatý. Z ptačích druhů zde zastihneme např. Červenku obecnou, Lejska bělokrkého, Špačka obecného a Strakapouda velkého. Z bezobratlých živočichů si jmenujme alespoň Krajníka pižmového nebo Žlabatku listovou.
Mezi Bašnickým lesem a Dobrou Vodou se rozkládají dva rybníky: jeden na Bašnickém potoce (Dobrovodský rybník) a jeden na Chlumském potoce (Cukrovarský). Přestože ani jeden nepatří mezi chráněná území, nalezneme zde mnoho zajímavých živočišných druhů - např.: lysku černou (Fulica atra), motáka pochopa (Circus aeruginosus), potápku malou (Podi-ceps ruficola), z obojživelníků kuňku obecnou (Bombina bombina) nebo skokana hnědého (Raná temporaria). K největším zajímavostem patří rozsáhlá kolonie racků chechtavých (Larus ridibundus) na Cukrovarském rybníce.