Historie obce Potěhy
Nejstarší písemná zpráva o obci, jako takové, pak pochází z roku 1242. Objevuje se v listině českého krále Václava I., vydané 7. července 1242 na hradě Křivoklátě.
V té době vlastnil obec pan Jan z Polné, který hrad obýval v letech 1220 - 1250 společně se svými dvěma bratry Jarošem a Přibyslavem. Ve znaku mělo panstvo z Polné orlici na štítu. V roce 1265 se stala obec Potěhy "královským městem".
Drobovické komendě připadly Potěhy někdy mezi lety 1242 - 1268, tj. během 25 let po vydání královské listiny, datum však nelze s jistotou stanovit, neboť přesná data smrti manželky Jana z Polné, Kateřiny z Močovic, neznáme. Po zániku drobonické komendy v husitských válkách , byly Potěhy koupeny Janem Špetelem z Prudic, od něj Potěhy odkoupil Diviš Žehušický z Nestajova.Ten je odkázal svým synovcům, kteří Potěhy roku 1540 prodali Kunešu Bohdaneckému z Hodkova. V roce 1558 prodal Potěhy jho syn Heřman z Čáslavi. V knize "Dějiny města Čáslavi" na straně 125 můžeme číst: "Heřman mladší Bohdanecký z Hodkova část majetku svého, totiž Potěhy s lidmi usedlými a poddacím právem i krčmou se vším příslušenstvím a potokem, počna od cesty, který jde k Bratčicům až po cestu k Tupadlům - smlouvou z roku 1558 prodal obec městu Čáslavi za 2 090 kop grošů českých".
V roce 1620, po Bitvě na Bílé hoře, byly Potěhy, již jako součást tupadelského panství, prodány rodu Trčků. Panství bylo roku 1624 panovníkem za dobré služby postoupeno lajtnantu Arnoštovi, hraběti a svobodnému pánu ze Suys, rodem z Francie. V roce 1642 dal hrabě postavit ke kapli nynější chrámovou loď a faru. Syn hraběte Ferdinand Leopold de Suys prodal roku 1656 obec Potěhy svobodnému panu Václavu ze Štenberku, jehož majetek zdědil František Matyáš Karel ze Šternberku. Jeho nejmladší dcera panství zdědila v roce 1676, kdy se také provdala za hraběte Šebestiána Wolfa z Pöttingů a na památku svého otce nechala roku 1700 vystavět zámeckou kapli nad Schořovem. Dalším dědicem se stal syn hraběte Františka - Karel, který dal roku 1734 postavit zámek v Tupadlech. Hrabě Karel panství zadlužil tak, že byla roku 1739 na tupadelské panství uspořádána veřejná dražba, v níž celé panství, včetně obce, získala hraběnka Kateřina Auerspergová ze Schönfeldu a připojila je tak k panství žlebskému, které v té době tvořilo 31 obcí. Tento stav trval až do roku 1848.
Škola byla v obci zřízena ještě před rokem 1802, kdy téměř celá vesnice včetně první školní kroniky, která byla současně knihou farní, lehla popelem.
Úctyhodnou tradici má v obci též divadelní ochotnický spolek, který vznikl již roku 1867. Založil jej pan Horák, majitel zdejšího hostince a hospodářství "Na Horkách". V roce 1962, podle záznamů obecní kroniky, činnost divadelního spolku ustala.