Historie obce Domašov nad Bystřicí
První zmínka o Domašovu pochází již z počátku druhého tisíciletí. V literárních pramenech se objevuje poprvé v latinské listině z roku 1274 jako Domatsow. Později byl nazýván Thomasstat, Domastat, Domaštat, Dombstadtl a od roku 1924 Domašov nad Bystřicí.
V místě dnešního Domašova stála od nepaměti tvrz, sloužící k ochraně a odpočinku byzantských kupců, kteří tudy jezdili k Baltskému moři pro jantar. Později se v okolí tvrze usazovali řemeslníci.
V nejstarších dobách obec náležela olomouckému biskupství. V roce 1269 připadla její největší část dómskému děkanu Budislavovi. Biskup Lacek z Kravař ji roku 1403 dal jako léno Petrovi z Kravař, majiteli šternberského panství. Zároveň byl Domašov povýšen na město. Z tohoto roku pochází i zmínka o tvrzi, která beze stop zanikla pravděpodobně za česko-uherských válek. Bohužel i zde ukázal středověk svou krutou tvář, když byla obec v roce 1347 zasažena morovou epidemií, jež si vyžádala značné oběti. O rok později dokonce nedaleká obec Kunzendorf na morovou epidemii vymřela a později zanikla úplně.
Významným mezníkem nejen v dějinách obce, ale i v dějinách Čech a Moravy, byla bitva pruských a císařsko-královských vojsk, která se odehrála 30. června roku 1758 nedaleko Domašova. Pruská vojska obléhala dlouho bez úspěchu Olomouc, což vedlo k poklesu stavu zásob, potravin a střeliva. Pruský král Bedřich tedy nařídil doplnit zásoby z okolí Slezska. Z Opavy tak jel konvoj 4000 vozů s potravinami a střelivem a 4500 doprovázejících vojáků - většinou mladých nevycvičených rekrutů. To byla velká příležitost pro císařsko-královská vojska k oslabení pruských vojsk.
Generál Laudon a generál Žiškovič napadli 30. června pruská vojska u Domašova. Ta po čtyřhodinové bitvě podlehla navzdory své početní převaze. Na bojišti se tehdy střetlo na 12500 vojáků, z čehož Prusové měli dvoutisícovou převahu. Jejich ztráty však byli poměrně značné - 2400 mrtvých, raněných a pohřešovaných, 1500 zajatých, 12 děl, 2200 koní a převážná většina zásob. Mimořádnou ztrátou byly asi dva miliony tolarů, z nichž se generálu Laudonovi podařilo zachránit zhruba polovinu. Druhá polovina zmizela v kapsách vojáků generála Žiškoviče, který jim na rozdíl od generála Laudona nechal při plenění volnou ruku.
Další významnou událostí v dějinách obce byla stavba Moravskoslezské centrální dráhy z Olomouce na Krnov, která byla otevřena v roce 1872. Pozdější nález kyselky poblíž Petrovického mlýna inženýrem Krautheimerem spolu s železnicí tak nemalou mírou přispěl k prosperitě Domašova a jeho okolí.