Historie obce Horní Police
Z vůle panovníkovy nastalo ve středověku záměrné osidlování pohraničních končin, tak vznikla i osada Horní Police, která náležela premonstrátskému klášteru doksanskému. I když se později Horní Police dostala do světského držení, musela být odevzdávána až do roku 1849 část majetkové renty Doksanům.
První zmínka o Horní Polici pochází z roku 1273 nalézající se v listině papeže Řehoře X., potvrzující se majetková práva doksanského kláštera. Název obce je zde uveden jako Palicz. První zmínka o hornopolickém kostele je v listině z 23. června 1291. Patronátní právo včetně Stoupna, Bělé a Novosedla patřilo premonstrátskému klášteru. V roce 1384 činil polický desátek Doksanům 6 grošů.
Ve 20. letech 15. století převzal patronát kostela Zikmund z Vartemberka. Po velikém tažení Sirotků na sever a po pádu Mimoně a České Lípy přistoupil k husitům z berkovského rodu Hynek Berka z Jestřebí, který se stal hejtmanem a získal i državy duchovní. Tak získali Berkové i Horní Polici. Ta sama byla husity dobyta v roce 1426.
V roce 1560 byla Horní Police definitivně spojena se zákupským panstvím. Nastalo velké střídání majitelů. Zbyněk a Zdislav Berka z Dubé hospodařili pospolu. Roku 1565 si rozdělili majetek a zákupské i hornopolické panství připadlo Zbyňkovi. Dále můžeme jmenovat Zbyňkova syna Jana Berku z Dubé, Elišku Kolovratovou z Dubé, Annu Magdalenu, roku 1668 Julia Františka Sasko-Lauenburského, na konci 18. století vévodu Klementa de Paula až hornopolické panství skončilo v rukou císaře Ferdinanda.
Hornopolické panství mělo rozlohu 7 408 jiter. V roce 1830 bylo na panství 7 597 lidí. Zemědělstvím se živilo nepatrné množství. Nepočítaje Žandov bylo v panství 58 mistrů řemesel pod policejním dozorem, 36 tovaryšů a 10 lidí s povolením k takovým řemeslům. Komerčních řemesel tu bylo 8 mistrů, 6 učňů a tovaryšů a 62 lidí s povoleními.
Obchodem se zabývalo 7 osob, 18 jich bylo vedeno jako kramáři a podomní obchodníci. V Polici a Žandově působilo 5 ranhojičů a 3 porodní báby.V tomto panství se ve velké míře podomácku zpracovával len, tkalo se, brousilo se sklo a vyráběla sítka. Nechyběly ani mlýny s pilami. Z rohoviny se zde zpracovávaly různé předměty např. hřebeny a knoflíky. Také drvoštěpů tu bylo více než jinde. V souvislosti s lnářstvím byly zde časté stoupy na lisování oleje. V Dolní Polici bývala papírna a uhelné doly.
Roku 1848 si císař Ferdinand zvolil za své sídlo Pražský hrad a za letní rezidence zámky Zákupy a Ploskovice. V roce 1851 se uskutečnila jeho první návštěva v Zákupech, které byly do jeho smrti oblíbeným sídlem. Po úmrtí roku 1875 přešel majetek hornopolický na císaře Františka Josefa I. Ten spravoval panství až do vzniku samostatného Československa roku 1918.