Památky a zajímavosti Jeřice
Zámek Jeřice
V roce 1873 zakoupil jeřický velkostatek spolu se zámkem baron Karel Gargen. Za něho v roce 1886 zámek vyhořel. Ještě téhož roku byl opraven. V roce 1887 se stal novým majitelem velkostatku a zámku továrník Josef Haney z Rokytnice. Ten jej prodal v roce 1924 Josefu Voženílkovi z Předměřic. V současné době je majitelem zámku se zámeckým parkem a přilehlou zemědělskou farmou Jaroslav Horák z Černilova, vnuk Josefa Voženílka.
Na hřbitově stojí pozdně barokní kostel sv. Máří Magdalény z r. 1787 na místě gotické svatyně, u něj se nalézá prostá hranolová zděná zvonice z doby stavby kostela.
Jeřické osobnosti:
Dr. August Josef Bělohoubek
Narodil se 2.5.1847 ve Velkých Jeřicích, bratr Antonína. Doktor chemie, profesor při české universitě, kde přednášel farmaceutickou chemii, analýzu a soudní chemii. Byl znalcem chemie při c.k. zemském trestním soudě v Praze. Často navštěvoval vyšší ústavy v Rakousku, Uhersku, Německu a Francii.
Antonín Bělohoubek
Narodil se 28.4.1845 ve Velkých Jeřicích. Český chemik, profesor českých vysokých škol technických v Praze. V roce 1894/95 byl zvolen rektorem Vysoké školy technické. V roce 1880 se přičinil o založení výzkumného ústavu pro lihovarnictví.
Vydal spisy: Pivovarnictví – několik slov o stavbě a zřizování pivovarů, Úvahy o droždí pivovarském, O stanovení hodnoty ječmene, Rukověť technické mikroskopie, O mikroskopickém a mikrotechnickém zkoumání Rukopisu královedvorského a jiné.
Ferdinad Pour
Rodák z Jeřic. Narodil se 24. února 1894 v Jeřicích a zemřel 19. ledna 1939 v Praze. Po studiích na Obchodní škole odešel do Bělehradu. Po návratu do Čech se stal žákem legendárního pěveckého pedagoga Prof. Egona Fuchse. Roku 1923 dostal angažmá v Brně, kde byl nedílnou součástí uměleckého dění. Nastudoval více než čtyřicet operních úloh. Rovněž působil jako pedagog.
V osobnosti Ferdinanda Poura můžeme spatřit jednoho z nejvýznamnějších českých barytonistů první poloviny 20. století.