Okolí a příroda Karlovy Vary
Přímo přes území Karlových Varů prochází ostrá hranice dvou zcela odlišných krajin. Zatímco nová, severní část města se šíří do průmyslové a přeurbanizované Sokolovské pánve se všemi typickými a bohužel většinou negativními znaky Podkrušnohoří, lázeňské centrum je sevřeno v zalesněném údolí říčky Teplé, které náleží v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Hranice CHKO, procházející napříč městem, určuje zároveň terén, kterému je dobré se při realizování výletů vyhnout. Pokud tedy chcete z Karlových Varů někam vyrazit, pak určitě jižním směrem. Severním ostatně žádné turistické značky téměř nevedou.
Nejkrásnější partie údolí Ohře tvoří Svatošské skály, chráněné jako národní přírodní památka Jan Svatoš. Jde o soustavu žulových skalních pilířů na levém břehu řeky, které byly do současné podoby vypreparovány erozí řeky a výmolnou činností deště. Svatošské skály představují jedno z nejznámějších a nejpůsobivějších skalních uskupení u nás, malebnost místa dotváří dřevěná visutá lávka přes řeku pro cyklisty a pěší. Značné oblibě se těší také výletní restaurace na protějším břehu.
Ke skalním útvarům obvykle patří lidová fantazie a nejinak je tomu i v případě Svatošských skal. Jednotlivé útvary nesou názvy Zámek, Tchyně, Tchán, muzikanti, Svědci, Páter, Ženich a Nevěsta, Ministranti, Kapucín... Je jasné, že jde o zkamenělý svatební průvod, který do nynější kamenné podoby zaklela zhrzená víla opuštěná nevěrným ženichem.
Německá verze pověsti je však odlišná a praví, že zkamenělý svatební průvod je dílem nadpřirozené bytosti Hanse Heilinga (Jana Svatoše) - rovněž zhrzeného nápadníka krásné nevěsty Alžběty.
Ještě jiná verze praví, že skály mohou být zbytkem města, které nechal Jan Svatoš postavit a následně i zbourat... Každý nechť si vybere.