Současnost obce Karlovy Vary
Dnes jsou Karlovy Vary vyhledávanou turistickou destinací. Celoroční přízni českých i zahraničních hostů se těší lázeňské hotely a sanatoria, mezi něž například patří Alžbětiny lázně, které nabízejí více jak 60 druhů procedur pod jednou střechou.
Turisté, kteří sem nejedou za lázeňskými službami, mohou využít pestré palety sportovních a kulturních aktivit, které Karlovy Vary nabízí. Velkým magnetem bývá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, pořádaný na začátku července.
Karlovy Vary jsou přímo nabity akcemi a to hlavně v lázeňské sezóně. Pořádá se zde mnoho koncertů moderní, vážné i folkové hudby, divadelních představení apod. Ze sportu jsou to například dostihy, golfové turnaje, závod světového poháru ve sjezdu divoké vody, triathlon a mnoho dalších událostí. Některé z těchto akcí se mohou pochlubit bohatým doprovodným programem, který je velmi oblíben u karlovarského obyvatelstva i turistů.
Nejen lázeňství a populární akce činí město známým. Celý svět zná karlovarské značky jako je Moser a Becherovka. Svou prestiž si ve světě získaly i lázeňské oplatky nebo karlovarský porcelán Thun.
Karlovy Vary jsou vzkvétajícím městem. Postupně se rekonstruují další historicky významné objekty, staví se nové hotely, vytváří sportoviště, společenské akce nabývají na významu a lázeňská léčba je stále oblíbenější u českých i zahraničních pacientů.
Minerální voda
Všechny léčivé prameny v Karlových Varech jsou teplé, hlavních je dvanáct, třináctý je becherovka, bylinný žaludeční likér. Prameny slouží k pitné kůře po nemocech žlučníku. Prameny se jmenují Vřídlo, gejzír o teplotě 72 °C, pramen Karla IV., Dolní Zámecký pramen, Tržní pramen, Horní Zámecký pramen, Mlýnský pramen, Rusalčin, Knížete Václava, Libušin, Skalní, Svobody a Sadový. Jsou umístěny většinou v kolonádách a v zastřešených objektech. Voda obsahuje nejvíce uhličité anionty a vápenaté kationty. Srážením vřídelní vody se vylučuje uhličitan vápenatý, neboli minerál aragonit, a to ve formě vrstevnatého vřídlovce a kuličkovitého hrachovce. Vřídlovec vzniká usazováním různě zbarvených vrstev uhličitanu vápenatého, hrachovec vzniká obalováním zrnek písku v říčce Teplé a jejich stmelováním. Z vřídelní vody se vyrábějí vylučováním rezavé vrstvy vřídelního kamene z vody na předmětech různé suvenýry, kamenné růže a amfory potažené rezavou vrstvou. Potrubí, jímž se vřídelní voda vede, se musí často vyměňovat, protože zarůstá vrstvami vřídlovce a snižuje se jeho průměr. Vřídlo vinou zanášení potrubí, kterým je vedeno, a tím zvyšováním tlaku často vybuchovalo. V korytě Teplé se za Vřídelní kolonádou tvoří rezavý vřídlovcový sintr. Dohromady bylo v Karlových Varech asi 200 pramenů, které vyvěrají i v řece Teplé a ve sklepích domů. Kolonád je pět, Vřídelní kolonáda, Tržní kolonáda (dřevěná), kolonáda Zámecká, Mlýnská kolonáda (kamenná) a Sadová kolonáda (litinová).