Okolí a příroda Mimoň
Oblast je bohatá na přírodní i kulturní památky.
Severovýchodně od Mimoně se nachází přírodní rezervace Ralsko. Nejvyšším vrcholem oblasti je stejnojmenný vrch Ralsko s nadmořskou výškou 696 m, který je výškovou dominantou oblastního významu. Tato oblast je mimo jiné jedním z posledních hnízdišť sokola stěhovavého v České republice. V letech 1947-1991 zde byl nepřístupný vojenský prostor o celkové rozloze 250 km2 (za oběť mu padlo 22 vesnic a 1 městečko) Po jeho zrušení zůstala část ohrazena a nepřístupna jako obora. Bohaté zásoby podzemní vody, lesy a mnohé architektonické i přírodní památky jsou dnes vhodné pro rekreaci a cestovní ruch. Značná část patří do chráněné územní oblasti Natura 2000 a je zde oplocena Židlovská obora se vzácnými druhy zvěře. Vyznačeny jsou některé cyklostezky. O rozvoj oblasti se starají i členové mikroregionu Podralsko.
Vranovské skály jsou pískovcové skalní útvary, které byly prohlášeny za přírodní památku. Jak už název napovídá, nacházejí se v obci Vranov, nedaleko od Mimoně na úpatí vrchu Ralsko. Jedná se o unikátní pískovcové skály s borovým porostem. Zřejmě nezajímavějším místem je skalní vyhlídka zvaná Juliina.
Národní přírodní rezervace Břehyně - Pecopala se rozkládá severovýchodně a východně od Máchova jezera. Zahrnuje Břehyňský rybník, který je při přeletech vyhledáván velkým množstvím vodních ptáků, jako je čáp černý, volavka popelavá, ledňáček, rákosníci, a další. V okolí Břehyňského rybníka se rozkládají bažiny a rašeliniště, které jsou nalezištěm vzácných a chráněných rostlin. Hladinu prorůstají stulíky a lekníny. V hrázi je do skály uměle vytesaná průrva, která odvádí vodu do nedalekého Máchova jezera. Rezervace dále zahrnuje pískovcovou pahorkatinu s divokými stržemi a roklemi. Nejvyšším vrcholem je čedičová Pecopala (Pec), vysoká 451 metrů.
Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Chráněná plocha byla vyhlášena v roce 1993 jako součást navržené Národní přírodní rezervace Dokeské pískovce a mokřady. Vyskytuje se zde reliktní vegetace na skalkách s vápnitými pískovci. Roste tu asi 20 chráněných a ohrožených, až kriticky ohrožených druhů květeny. V rámci Čech je ojedinělý výskyt kuřičky hercynské, zimozelenu okolíkatého, ostřice tlapkaté velkonohé a kozince písečného. Významné jsou geomorfologické útvary: skalní věže, skalní brána, pokličky, pustý (psí) kostel, atd., ale i stopy po středověkém dobývání železných rud. Význam lokality dále zvyšuje výskyt výra velkého a krkavce velkého.
Národní přírodní památkou Peklo u Sosnové je území skalních stěn a potoční nivy v údolí Robečského potoka pod bývalým mlýnem osady Karba. Má plochu 59 ha a nadmořskou výšku 247 - 303 m. Dnes vede Pekelským údolím 4 km dlouhá naučná stezka, určená pouze pro pěší turisty. Návštěvníci mají možnost se seznámit s přírodními silami modelujícími okolní pískovcové stěny a údolní nivou s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin.Poslední zastavení stezky se nachází právě v osadě Karba ležící na jižním konci údolí Robečského potoka. V lese v okolí jsou zbytky hradu Frýdlant, založeného Ronovci ve 13. století. Pro svoji romantickou polohu se Karba stala již začátkem 19. století oblíbeným cílem výletů.
Hned v sousedství Máchova jezera se nachází národní přírodní památka Swamp o rozloze 1,45 ha - bažina slatinného charakteru uchovaná na naplavených píscích.
Jedno z nejmenších míst na světě s výskytem největšího počtu řas a sinic.Roste tu velké množství Rosnatky okrouhlolisté.
Přístupná je ze žluté turistické značky,která vede pod Borným - z ní se odbočí na asfaltovou cestu,která vede kolem rekreačních středisek a pokračuje kolem několika chat a končí téměř až u Swampu.