Obecní znak
Základní informace
Kraj:Olomoucký
Okres:Přerov
Správní obvod:Hranice
GPS souřadnice:49.515399N, 17.795866E
Nadmořská výška:268 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1328 (696 let)
Katastrální výměra:413 ha
Počet obyvatel:665
PSČ:753 52
Adresa URL:www.obecskalicka.cz

Památky a zajímavosti Skalička

K významným památkám Skaličky patří socha Panny Marie, socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1700 v zámeckém parku, zvonička na návsi z roku 1790, větrný mlýn z roku 1780 a další.

ZÁMEK

Původně zde stála tvrz z roku 1554, kterou tehdejší majitel František Quiard v roce 1807 přestavěl na zámek v empírovém slohu. V té době také pravděpodobně založil zámecký park. K zámku také patřila palírna. V roce 1813, kdy koupil panskou hospodu Bohumil Mikšánek, byl povinen odebírat lihoviny výhradně z panské palírny, pod pokutou 25 ran holí.

Jak se zde majitelé střídali je uvedeno v historii obce. V roce 1864 přešlo panství do rukou hraběte Dubského a ten v roce 1872 přestavuje zámek na letní sídlo. Za dva roky jej prodává i s panstvím olomouckému arcibiskupství, které jej vlastní až do 14. listopadu 1924. V tento den byla podepsána kupní smlouva a zámek i s parkem prodán za 550 tis. korun kongregaci sester Cyrilometodějských. Sestry zde založily ústav pro duševně nemocné a epileptické dívky. Koncem padesátých let byl zámek znárodněn. Jako ústav pro dívky slouží i v současné době.

Dnes je v majetku olomouckého kraje. Zámek je po mnoha opravách ve velmi dobrém stavu.

ZVONICE

Není přesný údaj, kdy byla zvonice postavena, ale bylo to pravděpodobně počátkem 18. století. Sloh zvonice nelze přesně určit, ale nejblíže se podobá barokním slohu. Cihly na její stavbu údajně pochází ze skaličské cihelny, která byla v místech horní autobusové zastávky.

V roce 1904 byl zakoupen do zvonice nový zvon, který musel být odevzdán začátkem 40. let pro válečné účely. Nový železný zvon válečné výroby se rozezvučel 8. 12. 1942. Jeho dutý železný zvuk plnil srdce občanů spíše zármutkem. Proto dnes slouží jen pro vyzvánění při úmrtí místního občana.

Po druhé světové válce, byl na zvonici vyzvednut nový, podstatně větší zvon, jehož nádherný hlas se rozléhá do širokého okolí i dnes.

Na jižní straně zvonice jsou sluneční hodiny z roku 1938. Autory těchto hodin jsou profesor Krutil z hranického gymnasia a místní farář Augustin Bayer.

Autorem přiložené technické dokumentace a fotografií je ing. Tomáš Vítek. Tuto dokumentaci zpracoval v roce 2006.

MLÝN

Větrný mlýn ve Skaličce je dřevěný mlýn německého typu. Stojí na zahradě u rodinného domku čp. 75 jihovýchodně od obce v trati Skalečníky, pč. 144.

Historie větrného mlýna není zcela známá. Původně byl postaven v Dřevohosticích, ale kolem roku 1850 byl rozebrán a na dvanácti vozech převezen na nové místo do Skaličky, kde jej majitel pan J. Herodek postavil. Přitom zřejmě i před přestěhováním nebyl mlýn původní, protože vročení na různých částech vnitřního zařízení obsahují různé letopočty (na regulačním závaží 1786, na krupníku 1812). J. Herodek byl ve druhé polovině 19. století na hranicku známým krajánkem, sekerníkem a mlynářem, který větrné mlýny stavěl, kupoval i prodával.

Tento mlýn daroval své dceři, která se provdala za Josefa Červka do Skaličky. Ti bezmála 20let bydleli v šalandě mlýna, postupně až jako 14-ti členná rodina. V roce 1876 postavili u mlýna roubenou chalupu a zděnou až v roce 1905. V roce 1900 byl mlýn zasažen bleskem a v roce 1906 mu vichřice ulámala křídla. Vždy však byl znovu opraven.

Mlýn i jeho mlýnské zařízení je původní, kromě trámu, který se nazývá „matka". Ten byl vyměněn při stěhování do Skaličky. Později byla opravena střecha, křídla, trám nesoucí hlavní hřídel a dvě stěny v horní části mlýna.

Od roku 1940 je mlýn pod ochranou státní Památkové péče, takže když mlýn v roce 1941 poškodila vichřice, dostal majitel na opravu státní příspěvek 600 Kč. V následujícím roce byl mlýn, tak jako většina ostatních zaplombován a mletí bylo zakázáno. Po skončení války byl díky majitelům provoz obnoven. Mlýn fungoval velmi dlouho, asi vůbec nejdéle u nás. Naposledy šrotoval v roce1966. Mlýn je dodnes pečlivě udržovaný a dal by se i zprovoznit.

Mlýn má obvyklé rozměry, tj. základnu 5,7 x 5,7, výška i se střechou 11 m. Šindelová střecha je sedlová, vysoká 3,6 m na přední straně zkosená podvalbou. Všechny stěny jsou deskové. Na zadní straně vystupuje šalanda s pavláčkou a krytým schodištěm. Mlýn stojí na dubové konstrukci, což je dřevěný kříž, ve kterém je osazen mohutný sloup. Sloup drží čtyři vzpěry osazené na kříži. Na vrchním čepu sloupu je posazen tak zvaný „tatík". Hlavním nosným trámem je již zmíněná „matka". Pomocí této základní konstrukce je možno celým mlýnem otáčet proti větru.

Křídla mají délku čtrnáct metrů a plocha jednoho křídla je 11,25m2. Křídla jsou připevněna na litinové hlavě. Litinová hlava je na společné hřídeli s palečnicovým kolem, které pohání mlýnské zařízení.

Ve druhém patře se nachází převodové ústrojí, které pohání mlýnské složení, na kterém se mlel převážně šrot a všechny druhy mouky. Zachovalé převodové zařízení pohání krupník na výrobu krup.Ve druhém patře je také mlýnské složení tzv. kašník, na kterém se vyráběly jáhly z prosa. Kašník není původní a je již poháněn elektromotorem. V prvním patře je umístěna moučnice, do které přes potrubí padala mouka i šrot. Dále je tam ruční fukar na čistění hrachu a vyky.

Z historických pramenů víme, že mlynář dodával mouku jistému zákazníkovi až do Vídně, který si ji objednával pro její vysoké kalorické hodnoty. Za semletí mouky se platilo tak zvané mýto, tady ve Skaličce to bylo ze 100 kg 5 kg rozprachu. Za šrotování se platilo za 100 kg 5 Kč.

Dnes je mlýn využíván jako rodinné muzeum rodiny Antonína Červeka. Prohlídku mlýna lze uskutečnit v kteroukoliv denní dobu. Je vhodné, aspoň den předem si domluvit návštěvu na tel. čísle 736180770.

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha svatého Jana Nepomuckého, která je z pískovce, byla v zámeckém parku postavena v roce 1712 v době, kdy Skaličku vlastnili Uleersdorferové. Hrabě Stockau, který vlastnil skaličské panství v letech 1854 - 1864 nechal sochu přemístit mimo zámecký park, údajně byl jiného vyznání, pravděpodobně evangelík. V devadesátých letech dvacátého století, byla socha restaurována a přestěhována zpět do zámeckého parku.

LESNÍ KAPLE

Lesní kaple je postavena v pseudogotickém slohu. Kaple je zasvěcena sv. Theodorovi První zmínka o ní pochází z roku 1842, kdy skaličské panství vlastnil František Quiard hrabě Sant Julien. Dokončena a otevřena však byla až za hraběte Dubského v roce 1872. Kaple sloužila k bohoslužbám a k poslednímu rozloučení se zemřelými skaličskými občany.

V roce 1948 přešel zámek i s kaplí do rukou státu a kaple byla uzavřena. Občanům bylo zakázáno do ní vstupovat. Až v sedmdesátých letech začala kaple sloužit znovu původnímu účelu. Bylo postaveno venkovní schodiště a chóra, na které se umístily varhany. V té době navštěvovalo kapli velké množství věřících, kteří se do kaple nevešli. Proto byly před kaplí vybudovány lavice

V roce 2002 započala generální oprava kaple, opravou střechy. V dalších letech pokračovala izolací zdiva a úpravou vnitřní části a fasády. V roce 2008 bude provedeno plánované obezdění a zastřešení venkovního schodiště. Opravu financoval Ústav sociální péče a obec Skalička. Přispělo také mnoho sponzorů a dárců.

Tipy na výlet v obci Skalička a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Skalička

Počasí meteostanice Kunovice

Vzdálenost meteostanice od obce Skalička: 8 km

Poslední data: 21.11.2024 15:40

Umístění: 396 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kunovice

Teplota
-0,1
°C
Zdánlivá teplota
-2,8
°C
Rosný bod
-4,5
°C
Vlhkost
71,7
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1000,7
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Kunovice

Dnes
-2/1
°C
Zítra
-3/1
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Skalička se také nachází

Babice

Babice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Bělotín

Bělotín

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 1 794

/
Blahutovice

Blahutovice

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Branky

Branky

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 1 027

/
Býškovice

Býškovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 381

/
Černotín

Černotín

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 768

/
Choryně

Choryně

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 743

/
Dolní Nětčice

Dolní Nětčice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 252

/
Dolní Těšice

Dolní Těšice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 2 km (J)
Počet obyvatel: 63

/
Dub

Dub

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Heřmanice

Heřmanice

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Hluzov

Hluzov

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/
Horní Nětčice

Horní Nětčice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 234

/
Horní Těšice

Horní Těšice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 2 km (J)
Počet obyvatel: 149

/
Horní Újezd

Horní Újezd

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 426

/
Hranice

Hranice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 17 205

/
Hranice I-Město

Hranice I-Město

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Hranice III-Velká

Hranice III-Velká

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/ /
Hranice V-Rybáře

Hranice V-Rybáře

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (Z)

/ /
Hranické Loučky

Hranické Loučky

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Hustopeče nad Bečvou

Hustopeče nad Bečvou

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 1 688

/
Kelč

Kelč

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 2 648

/
Kladeruby

Kladeruby

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 459

/
Klokočí

Klokočí

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 260

/
Komárno

Komárno

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 267

/
Komárovice

Komárovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Kunčice

Kunčice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Kunovice

Kunovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 652

/
Lešná

Lešná

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 2 084

/
Lhota

Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Lhota

Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Lhotka nad Bečvou

Lhotka nad Bečvou

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Loučka

Loučka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 797

/
Lučice

Lučice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Malhotice

Malhotice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 363

/
Milotice nad Bečvou

Milotice nad Bečvou

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 273

/
Němetice

Němetice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Opatovice

Opatovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 810

/
Osíčko

Osíčko

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 450

/
Palačov

Palačov

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Paršovice

Paršovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 390

/
Police

Police

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 610

/
Polom

Polom

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 301

/
Poruba

Poruba

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Provodovice

Provodovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 159

/
Rakov

Rakov

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 418

/
Rouské

Rouské

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 275

/
Špičky

Špičky

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 281

/
Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 419

/
Ústí

Ústí

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 2 km (Z)
Počet obyvatel: 542

/
Všechovice

Všechovice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 884

/
Vysoká

Vysoká

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Zámrsky

Zámrsky

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 228

/ /
Zámek Hranice

Zámek Hranice

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/ / /
Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn

Kraj: Olomoucký
Vzdálenost: 12 km (Z)

/ / / / / / / / / / /
Skiareál Tesák

Skiareál Tesák

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 16 km (J)

/ /
Muzeum Oderska

Muzeum Oderska

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 17 km (S)

/ /
Rozhledna Maruška

Rozhledna Maruška

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 17 km (J)

/ / / /
Skiareál Veselá

Skiareál Veselá

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 18 km (JV)

/
Skiareál Troják

Skiareál Troják

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 18 km (J)

/ /
Klášter Zašová

Klášter Zašová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 18 km (V)

/ / / /
Zámek Kunín

Zámek Kunín

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 20 km (SV)


Reklama
Víte že?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Olomouckém kraji 619 788 obyvatel, z toho 303 895 mužů a 315 893 žen?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Dřevěný kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí

Dřevěný kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Skalička?

Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí je ranně renesanční stavba, kterou tvoří polygonálně ukončený zděný presbytář s kaplí a sakristií a roubená loď s ochozem.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Skalička 303 mužů a 362 žen?

Velký Javorník (917 m)

Velký Javorník (917 m) je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Skalička?

Velký Javorník je hora nad Frenštátem pod Radhoštěm v podhůří Moravskoslezských Beskyd, nejvyšší bod Veřovických vrchů.

Klášter Zašová

Klášter Zašová je ve vzdušné vzdálenosti 18 km od obce Skalička?

Rozsáhlý areál kláštera trinitárů se rozkládá kolem jednolodního barokního kostela s dvouvěžovým průčelím a je situovaný v centru obce Zašová.

Název obce Skalička se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 3x?

Název obce Skalička v jednotlivých krajích: Královéhradecký: 1x, Jihomoravský: 1x, Olomoucký: 1x.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Přehrada Bystřička

Přehrada Bystřička je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Skalička?

Přehrada Bystřička byla postavena mezi lety 1907–1912. Přehradní gravitační nádrž je oboustranně vyzděná kamennými kvádry a její délka v koruně činí 190 m při šířce 2,9 m a výšce 36,5 m. Vodní nádrž slouží k výrobě energie, vodním sportům, rybaření a rekreaci.

Nejvyšším bodem v Olomouckém kraji je Praděd (1 491 m n.m.), nejnižším bodem je hladina řeky Moravy (190 m n.m.)?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Přerov

Nejbližší obec nad 30 000 obyvatel je Přerov s 40 887 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 26 km?

Město Přerov je společenským, administrativním a kulturním centrem regionu.

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Skalička?

Na vrchu Kelčský Javorník (865 m) u obce Rajnochovice, cca 30 km severovýchodně od Kroměříže byla v roce 2015 postavena rozhledna. Stavba vysoká 35 m byla navržena tak, aby citlivě zapadala do okolní přírody.

Reklama