Památky a zajímavosti Střítež nad Ludinou
Farní kostel sv. Matouše byl zbudován a vysvěcen v r. 1822 namísto starobylého, sešlého kostelíka na hřbitově. Původně empírová stavba, pozdější úpravy byly provedeny v novorománském stylu. Největšími změnami prošel koncem minulého století. Nad vchodem byla postavena nynější velká věž, prodloužena okna a pořízen nový hlavní dřevěný oltář, v současné době nahrazený obětním stolem a kopií původního obrazu sv.Matouše od Tadeáše Milliana.
Ze starého kostelíčka na hřbitově se dochoval malý zvon - umíráček s letopočtem r. 1766. Současné zvony ve věži kostela jsou již třetí v pořadí. První tři zvony byly pořízeny a slavnostně vysvěceny v r. 1898. Všechny tři však byly odebrány pro válečné účely v 1. světové válce. Dva zvony v r. 1916 a třetí zvon v r. 1917. Druhé pořízení zvonů se uskutečnilo v r. 1923. Bohužel i tyto padly za oběť válce, tentokrát 2. světové. Všechny tři byly odebrány pro německý Wermacht v r. 1942. Zůstal jen již zmíněný malý zvon "umíráček". Na třetí pořízení zvonů si farníci nastřádali až v r. 1970. Dva nové, současné zvony byly ulity zvonařkou Leticií Dytrichovou v Brodku u Přerova s vysvěcením sv. Matouši a sv. Josefu.
V r. 1974 byl kostel vymalován bývalým střítežským občanem malířem Františkem Műckem z Hranic. Pro špatný stav byly odstraněny staré dřevěné oltáře. Nový svatostánek a rámy na restaurované obrazy křížové cesty zhotovil místní stolař Bohumil Škrhla. Velký dřevěný kříž k obětnímu stolu zhotovil a sochu Krista vyřezal místní občan Rudolf Hapala.
V r. 1998 byla do kostela instalována nová dřevěná, uzavřená zpovědnice stolařem Jiřím Remešem z Partutovic.
V r. 1999 pořízena nová socha sv. archanděla Michaela, kterou zhotovil Jan Kozel z Bystřice p/H.
V r. 1999 začala několikaletá větší oprava kostela. Byla opravena velká věž s opravou krovu, položením nové krytiny, oprava kříže, nová pozlacená báň a fasáda. V r.2000 se provedla náročná oprava střechy lodě kostela - výměna špatných krovů s nátěrem proti dřevokazným houbám a hmyzu, Na střechu kostela i věž se vrátila břidlicová krytina. Oprava kostela pokračuje v současné době fasádou. Celá oprava kostela je financována jen ze sbírek občanů Stříteže a Olšovce, kteří s tím započali v r. 1996 a dřevo darovali soukromí vlastníci lesů.
Při opravě věže kostela v r. 1999 se našly archivní dokumenty popisující život obce a slavnost ze svěcení nových zvonů po dostavbě věže v r. 1898. Ne všechny však byly v pořádku. Z důvodu zatékání byla většina listin vlhká a plesnivá. Odborně byly listiny ošetřeny v Zemském muzeu v Opavě. Kromě listin byly nalezeny mince z doby od r. 1759 do r. 1890. Mince byly po vyčištění spolu s kopiemi původních listin a s přiložením dokumentů ze současnosti obce uloženy zpět do věže kostela.
Do opravené věže kostela pořídila obec nové věžní hodiny s elektronickým systémem řízení příjmu signálu z vysílače ve Frankfurtu n/M.
Další památky v obci
- Čtyři kaple na návsi z r. 1904 (Božítělové, postavené do čtyř světových stran),
- Kaple sv. Barbory z r. 1887,
- Kaple P.Marie Pomocné z r. 1816 (několikrát přestavěna, poslední úprava z r.1850),
- Fara z r.1772, Socha Panny Marie z r. 1874 (před kostelem) - oprava v r. 2000,
- Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1773 (před kostelem),
- Kamenné kříže - na všech příjezdových silnicích k obci a Boží muka v obci,
- Škola z r. 1893 (na návsi čp. 120),
- Památník obětem 1. světové války s bystou T.G.Masaryka z r. 1928,
- Vodní mlýn čp. 2 (Humplíkův mlýn) - první zmínka v r. 1569,
- Vodní mlýn čp. 10 (Pečivův mlýn) - postaven kolem r. 1830,
- Římský most - starobylý kamenný klenutý most přes potok Ludinu u lesa Doubravy poblíž Hranic, kterým procházela stará obchodní cesta zv. Oderská, vedoucí z Potštátska asi přesunutý z původního stanoviště při stavbě Severní dráhy v Hranicích v r. 1847.