Památky a zajímavosti Bruntál
Ve městě Bruntál se nachází několik historických památek a turistických zajímavostí, historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Malebný kostel Panny Marie Pomocné je jednolodní barokní stavba. Byl postaven v letech 1755–1758 místo dřevěné kaple z roku 1655. Uvnitř byl situován zázračný obraz kopie Madony L. Cranacha, který je momentálně na faře v Bruntále. Jeho autorem je krnovský stavitel Georg Friedrich Gans.
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází ze 13. století, v 16. století byl renesančně upraven západní štít kostela a věž pokryta sgrafitem. Na severní zdi se nachází vzácná barokní plastika Panny Marie z roku 1687.
Komplex kostela Panny Marie Těšitelky a kláštera piaristů kostel byl vybudován v letech 1731–1752 podle plánů architekta F. A. Hammerschmieda a z popudu velmistra Řádu německých rytířů Františka Ludvíka. Šlo o nejrozsáhlejší a největší stavbu v období barokní přestavby města. Dnes je využíván pro potřeby pravoslavné církve. Ke kostelu přiléhá budova bývalého piaristického kláštera, představující čtyřkřídlý soubor patrových budov kolem obdélníkového nádvoří, postavený v letech 1731–1758.
Evangelický kostel byl postaven ve stylu neogotiky. Patří mezi první evangelické stavby v kraji.
Hřbitovní kaple sv. Michala je umístěna u městského hřbitova, pochází z roku 1674. Dnes slouží jako smuteční síň. Do vnější zdi je zasazena řada cenných náhrobků, mezi nimi i náhrobek Jana staršího z Vrbna.
Zámek
Nejvýznamnější památkou nejen města Bruntálu, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. Zámek pánů z Vrbna postavený ve stylu severské renesance netradiční dispozice tvaru kruhové výseče s trojúhelníkovým nádvořím s arkádami byl pozdně barokně přestavěn v letech 1766–1769. Zámek byl upravován v polovině 19. a počátkem 20. století. Na zámku se zachovalo cenné vybavení původních interiérů s bohatou obrazovou sbírkou, zbrojnicí a knihovnou. Zámek je sídlem regionálního muzea, jsou zde muzejní expozice a výstavní síně a konají se tady kulturní a společenské akce.
Na náměstí zaujme krásný nárožní Gabrielův měšťanský dům čp. 54 se štítem typickým pro slezskou architekturu poloviny 16. století, který je přes rozsáhlé adaptace na konci 19. století a ve 20. století dokladem zástavby v renesančním období. Dům byl využíván jako městské muzeum do roku 1958. Potom jako zázemí pošty a trafika.
Pavilon bývalého veřejného kluziště, postavený bruslařským spolkem v roce 1903, je reprezentantem architektury hrázděných staveb. Pojí v sobě smělou novodobou konstrukci lodžie a tradicionalistické věžičky. Dnes se využívá pro potřeby tenisového klubu.
Bývalý panský dům čp. 13 – dnes základní umělecká škola sloužil původně pro ubytování zaměstnanců bruntálského zámku. Empírově upravený byl v 1. třetině 19. století, pro potřeby základní umělecké školy v poslední třetině 20. století. Je významným dokladem stavebního vývoje města v 19. století, urbanisticky velmi cenný.
Urbanisticky a historicky hodnotné jsou další měšťanské domy na náměstí Míru, v Kostelní ulici, Ruské ulici a jinde.