Historie obce Sobčice
Obec Sobčice získala své jméno odvozením od vlastního jména Sobek. Patří mezi nejstarší obce v regionu.
Poprvé se název obce objevuje na listinách z roku 1281. Listiny se týkají kláštera Chomutovského (dnes Chomutice), za svědky jsou jmenováni svědci - Petr, Přibyslav a Václav ze Sobčic (Sobcine). Na listině z roku 1373 se uvádí Vaněk ze Sobčic. Sobčice jsou jmenovány i na listině z roku 1378. Z roku 1654 je první záznam z Berní rulle (jde o první soupis jehož snahou „bylo získati si přehled o škodách, válkou vzniklých, o stavu gruntů schopných hospodaření. O počtu usedlíků. Počtu rolí osetých i neosetých, stavu dobytka apod.").
Před rokem 1390 držel Sobčice Staniš ze Sobčic. 1399 přichází Jindřich ze Sobčic a roku 1408 Martin ze Sobčic jinak z Popovic. V roce 1415 zpečetil stížní list ke sněmu kostnickému proti upálení Mistra Jana Husa i Václav Bořek ze Sobčic. Roku 1429 vystupují mezi svědky na listině Jana Košíka z Lomnice označeni jako slovutní panoši Jíra Bořek a Vaněk Bořek - bratři ze Sobčic. Jíra Bořek byl roku 1440 na Čáslavském sněmu a žil ještě roku 1457. V dalších letech se střídalo mnoho různých majitelů, k obci se připojovaly různě okolní obce. Až roku 1584 vdova Anna z Redereru prodala tvrz, dvůr a ves Sobčice s kostelem, mlýnem, řekou a dílem Janu Bořkovi Dohalskému z Dohalic na Veselí a Dohalicích. Tato rodina držela Sobčice až do roku 1623, kdy Stanislavovi a Janu Jiřímu konfiskační komise statek z jedné třetiny konfiskovala, protože se bratři účastnili na stavovském povstání. Z milosti jim pak byl majetek ponechán, ale museli komisi vyplatit konfiskační pokutu 600 kop míš.
Roku 1627 prodali bratři statek Albrechtu z Valdštejna. Ten jim zaplatil jen část trhové ceny a statek jim udělil v léno. Bratři se rozdělili - Sobčice si ponechal Stanislav, Jan Jiří pak Podhorní Újezd. Po zavraždění Valdštejna měli bratři povinnost platit léno kartuziánskému klášteru ve Valdicích. Nespláceli dobře a proto byli vyzváni k odprodeji svého lenního majetku valdickému klášteru. V této tísni bratři k prodeji přistoupili. Od roku 1661 byla obec - ještě s dalšími postupně přikupovanými - v majetku kartuziánského kláštera. Sobčice kupoval převor kláštera Aledius Mikšič. Statek vlastnili kartuziáni až do svého zrušení císařem Josefem II. v roce 1782.
Po odchodu mnichů připadl pozemkový majetek náboženskému fondu, který měl zajistit zřízení lokálie v Sobčicích. Na zabavených panstvích byly zrušeny všechny vrchnostenské dvory. Pozemky byly rozparcelovány a sedláci již nechodili na robotu, ale platili peněžní roční dávky.
Statek Sobčice byl v dražbě roku 1791 prodán novému majiteli Ferdinandovi knížeti z Trauttmansdorfu za 191 000 zlatých, ačkoliv odhad byl na 377 500 zlatých. Zbytkem kdysi rozsáhlého panství sobčického vládli Trauttsmandorfové až do roku 1945, kdy přešel konfiskací do majetku národního pozemkového fondu. V roce 1950 byl zámek a zahrada převedeny do majetku MNV v Sobčicích. Obec využívala budovu k bydlení občanů. Postupně nájemníků ubývalo. V osmdesátých letech min. století byla v zámečku otevřena galerie Karla Šlengra malíře z Chomutic. Ačkoli budova spadala pod ochranu památkové péče, nebylo pro MNV možné sehnat tolik finančních prostředků, aby bylo nadále možné budovu udržovat. Generální oprava byla již nutná. Po vzniku OÚ v Sobčicích v roce 1990 rozhodli noví zastupitelé, že zámeček prodají. To se podařilo v r. 1994, zámeček se zahradou koupil pan Jan Tomášek s manželkou. Provedl generální opravu. Budovu využíval k rekreaci. V roce 2004 objekt prodal a posledním majitelem je pan Petr Hancvencl. Budovu uvnitř stavebně upravuje.
Zámeček se zahradou koupil pan Jan Tomášek s manželkou. Provedl generální opravu, přikoupil ještě nemovitost čp. 8, pozemek upravil na zahradu. Vše využíval k rekreaci. V roce 2004 objekt prodal a zámeček je v majetku firmy „Zámeček Sobčice sro". Budova byla uvnitř stavebně upravena. Dnes jsou prostory zámečku nabízeny jako apartmány nebo k pořádání oslav, seminářů, výletů po okolí s výkladem v něm. jazyce. Veškeré informace o možnostech využít zámeček k nabízeným aktivitám lze domluvit na adrese Dr. Peter Hancvencel, Sobčice 1, 508 01 Hořice.