Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Jičín
Správní obvod:Hořice
GPS souřadnice:50.372278N, 15.514824E
Nadmořská výška:252 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1281 (743 let)
Katastrální výměra:365 ha
Počet obyvatel:286
PSČ:508 01
Adresa URL:www.sobcice.cz

Památky a zajímavosti Sobčice

Dominantami obce jsou raně barokní zámeček postavený na místě tvrze a kostel sv. Prokopa ze 14. století, barokně přestavěn. Patřily Kartuziánskému klášteru ve Valdicích. V obci najdete zajímavé pískovcové sochy, památné lípy a zachovalé stavby lidové architektury.

Zámek je vystavěn v raně barokním stylu. Jednotlivé přestavby a úpravy probíhaly v letech
1572 - z tvrze se stává kamenný dům
1584 - opravy po požáru
1611 - další stavební úpravy
1630 až 1634 - upraven pro potřeby Kartuziánů
Majitelé se střídali - rodina Dohalských vlastnila Sobčice od roku 1585 až do roku 1624, kdy zámek odkoupil Albrecht z Valdštejna. Statek Sobčice ale nadále nechal „lénem" Dohalským. Po Valdštejnově smrti odkoupil roku 1665 statky Sobčice a Podhorní Újezd Aledius Mikšič, převor Kartuziánského kláštera ve Valdicích.
Zámek byl v letech 1737 až 1739 stavebně upraven pro potřeby mnichů. Ti pobývali na zámečku od roku 1665 až do zrušení klášterů v lednu 1781.
Po zrušení kláštera ve Valdicích byl sobčický statek roku 1782 předán náboženskému fondu a spolu se statkem v Chotči spravován správcem, přičemž dvůr poplužní Sobčice byl roku 1784 enfitentisován (rozparcelován). Od toho času již rolníci byli za určitý roční plat z roboty propuštěni.
Roku 1824 byl statek prodán Ferdinandovi knížeti z Trauttmansdorfu. Ten ho připojil k panství kumburskému a tak vše zůstalo až do roku 1945.
V dalších letech přešel majetek do majetku Národního pozemkového fondu a od 16.11.1950 budovu zámečku spravovala obec, respektive MNV Sobčice. Budova byla využívána k bydlení nájemníků. V letech 1980 až 1990 byla budova využívána jako galerie. Stálou expozici zde měl malíř pan Karel Šlengr. Budova potřebovala velkou opravu a proto bylo v devadesátých letech zastupiteli OÚ rozhodnuto budovu prodat. Prodej se uskutečnil a nový majitel pan Jan Tomášek do konce století budovu generálně opravil a využíval k rekreaci. Od roku 2004 je zámeček v majetku firmy „Zámeček Sobčice sro." budovy.

Kostel sv. Prokopa
Nejstarší zpráva o kostele v Sobčicích je z roku 1369 v rejstříku papežských desátků, kdy se ze zdejšího kostela platilo každé pololetí 12 grošů. Kostel patřil k Bydžovskému děkanátu (Nový Bydžov). Podací právo - schvalovat nové faráře(plebány), měl hradecký arcijáhen. Kostel sv. Prokopa - stavba vznikla na místě starého kostela v letech 1761-1777. Za působení kartuziánského prebáta Červinky a chomutického faráře Jana Chmelíka. Nejdříve bylo vystavěno kněžiště a hlavní loď, v dalších letech pak klenutí a celá stavba byla zastřešena a omítnuta. Vnitřní výzdoba byla dokončena a 2.září 1770 byl kostel vysvěcen. Teprve potom byla přistavěna dvoupatrová věž vysoká 19m. V prvním patře jsou varhany a ve druhém patře je zvonice. Kdysi se zvonilo čtyřmi zvony, dnes máme ve věži zvony dva. Zdivo je z lomového kamene omítnuté hladkou omítkou. Stavba celého kostela trvala 16 let.
Kolem kostela býval hřbitov. Dnes je zde jen několik náhrobních kamenů zazděných do obvodové zdi. Jeden z nich nese zbytek nápisu „Letha Panie 1628...", na druhé desce je zobrazen rytíř v brnění, který klečí před křížem. „...unrzel urozený Pan Jan starssy z Rokytníka...". Reliéf třetí desky zpodobňuje ženskou postavu před křížem s nápisem „...Barbora z Wostromierze...". Kostel v Sobčicích byl filiálním již ve 14 století. Z dalšího dokumentu je zřejmé, že roce 1675 byl pod správou hořického a potom chomutického faráře. Dnes patří do hořické farnosti. Bohoslužby se v něm nekonají.
Kostel byl několikrát opravován. Při poslední opravě v roce 1994 se při sváření ručiček na ciferníku vzňala střecha kostela a během jednoho odpoledne byla několikaletá práce znehodnocena. Prohořelo veškeré zařízení ve věži. Zvony žárem pukly. Byla to nepěkná podívaná. Dalších deset roků trvalo, než OÚ za pomoci církve a dotací z kraje dokázal novou opravu kostela uzavřít žehnáním nových zvonů. Zvony vysvětil pan biskup Josef Kajnek z Hradce Králové.
Od roku 2009 je Kostel sv. Prokopa a hřbitov majetkem obce Sobčice.

Sochy a sousoší
Jsou pozůstatkem prací našich předků. Mnozí z našich dědů a pradědů byli významní kameníci a sochaři. Práce v lomech v Podhorním Újezdě a Vojicích zajišťovala obživu mnoha rodinám. Sochy rozmístěné při cestách z obce jsou situovány tak, že tvoří symbolický kříž a svým pohledem směřují ke kostelu.
Sousoší Rafaela, anděla strážce s malým Tobiáškem pochází z poloviny 18. století a je nejvzácnějším sousoším u nás. Pomáhá pocestným v nouzi a drží nad nimi stráž. Nedávno opravený sv. Jan Nepomucký, patron mlynářů, lodníků a zpovědníků, byl vytvořen kolem roku 1714. Je umístěn u památní lípy blízko kostela. Obě sochy jsou s největší pravděpodobností z dílen sochařů okolo Matyáše Bernarda Brauna.
Panna Marie, ochránkyně všech lidí, stojí u dnes již neexistující cesty, tzv. „umrlčí cesty", kterou využívali ostroměřští občané, když vyprovázeli své mrtvé na hřbitov do Sobčic.
Další rozcestí polních cest zdobí sousoší sv. Judy Tadeáše s andílkem. Socha byla vytvořena kolem roku 1761.
Svatého Vojtěcha, biskupa a zemského patrona, najdeme u cesty do Podhorního Újezdu. Jde o mohutnou sochu, která byla zhotovena v pozdně barokním období kolem roku 1760.
Svatý Linhart je umístěn u cesty směrem na Kabáty. Jde o svatého, který ochraňuje zajatce, zámečníky, sedláky,čeledíny a dobytek.
Boží muka jsou dnes v polích. Byla postavena nákladem místního sedláka Václava Maťátky. Kříž je také v polích a je v místech, kam byli pohřbíváni nebožtíci při morové epidemii.
Na památku všem 26 padlým vojínům z I. světové války je sousoší z roku 1920.
Sochy tvoří významnou součást výzdoby obce.

Pověst o Sobčických lipách
Na jaře roku 1423 se rozhodl Jan Žižka z Trocnova ztrestat nejvyššího purkrabího krále Zikmunda - proradného Čeňka z Vartemberka, jehož statky se rozprostíraly mezi Jičínem a Novým Bydžovem. V dubnu dorazil slepý hrdina do Hradce Králové a tam v starobylé síni gotické radnice připravoval se svými hejtmany Loudou a Divišem tažení proti odbojnému Čeňkovi. Na hrad Valečov, k Žižkovým blízkým přátelům a spojencům bratřím Bartošovi a Bernatovi z Valečova, byl vypraven rychlý posel - Jiřík z Ostromíře. Při zpáteční cestě ho však u Konecchlumí zajali Čeňkovi lidé.
Druhého dne navečer pak dorazila k slavnému vojevůdci panna Zdeňka, dcera sobčického zemana, a s pláčem vyprávěla, jak k Sobčicům znenadání dorazilo Čeňkovo vojsko a zaútočilo na tvrz pod Chlumy. Boj proti přesile byl těžký - v zoufalém okamžiku rozhodl sobčický zeman opustit tvrz a stáhnout se zadem do blízké doubraviny „Kabátů". Většina se dostala do bezpečí, ale Zdeňčin otec i její bratr Javor padli. Zemřela i Zdeňčina matka, která byla v boji zraněna. Dřevěná sobčická tvrz pod Chlumy byla spálena a Zdeňka zůstala poslední z rodu sobčických zemanů. Je však odhodlána spolu s dalšími věrnými bojovníky pomstít padlé i zničenou sobčickou tvrz.
Žižka i ostatní táborští hejtmani s dojetím vyslechli Zdeňčina žalující slova, a Diviš Hradecký, jenž dobře znal zdejší kraj, radil vytáhnout ještě v noci s veškerým vojskem k Hořicím. 20. dubna 1423 se Žižka se svým vojskem opevnil u kostela svatého Gotharda na stejnojmenném vršku nad Hořicemi. S bujarým jásotem za ním přispěchala i nepřátelská jízda. Čeněk, jistý si svým vítězstvím, poručil jezdcům sesednout s koní a útočit pěšmo. Táborité však byli připraveni. Pěší útok odrazili střelbou, a teprve pak vyrazili z vozové hradby.
V husitských předních řadách bojovala i statečná panna se svým oddílem. Zle dotírala svým pádným mečem na železné rytíře a ti, ač neradi, se dávali na ústup. Připoután k opodál stojícímu vozu napjatě sledoval rozhodný boj i Čeňkův zajatec Jiřík z Ostromíře, jenž měl být svědkem Žižkovy porážky. A zvláštním řízením osudu to byla právě Zdeňka, kdo ve válečné vřavě a zmatku Jiříka zahlédla, osvobodila a dovedla do Žižkova tábora. Bitva vyvrcholila vítězstvím husitů, které bylo na vrchu Gothardě přijato s velikým jásotem.
Po díkůvzdání poručil Žižka odtáhnout k Sobčicům pod Chlumy. Opodál spálené tvrze nakázal zasadit mladou lípu. Pod ní pak byla rozložena archa (skříňový oltář), u které byl před svědky Janem Žižkou z Trocnova, Divišem a Loudou oddán Jiřík z Ostromíře se Zdeňkou ze Sobčic.

Tipy na výlet v obci Sobčice a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Sobčice

Počasí meteostanice Kacákova Lhota

Vzdálenost meteostanice od obce Sobčice: 8 km

Poslední data: 21.11.2024 16:00

Umístění: 266 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kacákova Lhota

Teplota
0,6
°C
Zdánlivá teplota
-3,0
°C
Rosný bod
-2,6
°C
Vlhkost
78,7
%
Denní srážky
1,2
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
997,9
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
1,6
m/s
Nárazový vítr
2,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Kacákova Lhota

Dnes
0/1
°C
Zítra
-2/1
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Sobčice se také nachází

Bašnice

Bašnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 212

/
Bertoldka

Bertoldka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Bílsko u Hořic

Bílsko u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 119

/
Bříšťany

Bříšťany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 251

/
Brtev

Brtev

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Butoves

Butoves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 277

/
Černín

Černín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Červená Třemešná

Červená Třemešná

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 170

/
Chloumky

Chloumky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Chlum

Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Chodovice

Chodovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Chomutice

Chomutice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)
Počet obyvatel: 590

/
Chomutičky

Chomutičky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Choteč

Choteč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 220

/
Chotělice

Chotělice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Chvalina

Chvalina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Dobeš

Dobeš

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Dobrá Voda u Hořic

Dobrá Voda u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 588

/
Dolánky

Dolánky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/ / /
Domoslavice

Domoslavice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Holovousy

Holovousy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 532

/
Hořice

Hořice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 8 080

/ /
Hradíšťko

Hradíšťko

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Hřídelec

Hřídelec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Hrobičany

Hrobičany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Hubálov

Hubálov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Kacákova Lhota

Kacákova Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 171

/
Kamenice

Kamenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Kanice

Kanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Konecchlumí

Konecchlumí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 410

/
Kouty

Kouty

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Kovač

Kovač

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 141

/
Lány

Lány

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 3 569

/
Libín

Libín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Libonice

Libonice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Lískovice

Lískovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 247

/
Loučná Hora

Loučná Hora

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Lukavec u Hořic

Lukavec u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 322

/
Lužany

Lužany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 615

/
Mezihoří

Mezihoří

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Milíčeves

Milíčeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Milovice u Hořic

Milovice u Hořic

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 285

/
Mlázovice

Mlázovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 544

/
Myštěves

Myštěves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 183

/
Náchodsko

Náchodsko

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Nevratice

Nevratice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 187

/
Nové Smrkovice

Nové Smrkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Obora

Obora

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Ohnišťany

Ohnišťany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 330

/
Ostroměř

Ostroměř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 1 296

/
Ostrov

Ostrov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)

/ /
Podhorní Újezd a Vojice

Podhorní Újezd a Vojice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)
Počet obyvatel: 632

/ /
Pustá Proseč

Pustá Proseč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Řeheč

Řeheč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Šaplava

Šaplava

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 112

/
Šárovcova Lhota

Šárovcova Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 212

/
Sběř

Sběř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 325

/
Slatiny

Slatiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 552

/
Smidary

Smidary

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 1 527

/
Staré Smrkovice

Staré Smrkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 268

/
Stříbrnice

Stříbrnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Sukorady

Sukorady

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 231

/
Svatojanský Újezd

Svatojanský Újezd

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 96

/ /
Tereziny Dary

Tereziny Dary

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Tikov

Tikov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Třtěnice

Třtěnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 343

/
Tuř

Tuř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 128

/
Úlibice

Úlibice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 322

/
Velešice

Velešice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Veselská Lhota

Veselská Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Vinice

Vinice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Vitiněves

Vitiněves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 336

/
Vlhošť

Vlhošť

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Vojice

Vojice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Volanice

Volanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 230

/
Vrbice

Vrbice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 156

/
Vysoké Veselí

Vysoké Veselí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 836

/
Žeretice

Žeretice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 240

/ / / / / / / /
Hrad Pecka

Hrad Pecka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 13 km (SV)

/ / / / / / / / / / / /
Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 19 km (JV)

/

Reklama
Víte že?

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Sobčice 152 mužů a 134 žen?

Název obce Sobčice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Bike Buky

Bike Buky je ve vzdušné vzdálenosti 35 km od obce Sobčice?

Krkonošské rodinné trail centrum – trail park v Mladých Bukách je součástí sportovního areálu Mladé Buky.

Rychlebské stezky

Rychlebské stezky je ve vzdušné vzdálenosti 117 km od obce Sobčice?

Rychlebské stezky v Černé Vodě jsou oblíbeným místem pro milovníky horských kol. Nabízí více než 70 km různorodých stezek, které jsou sjízdné i za deště.

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Kostel sv. Bartoloměje s farou Kunětice

Kostel sv. Bartoloměje s farou Kunětice je ve vzdušné vzdálenosti 40 km od obce Sobčice?

Významný vrcholně gotický venkovský kostel sv. Bartoloměje v obci Kunětice v okrese Pardubice je spolu s celým areálem přilehlé fary chráněn jako kulturní památka.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Archeopark Všestary

Archeopark Všestary je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Sobčice?

Archeopark pravěku Všestary je unikátní svým zaměřením a je jediným takto komplexně fungujícím archeoparkem v České republice. Archeopark se nachází 7 km severozápadně od Hradce Králové a seznámí vás s životem pravěkých lidí

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Hradec Králové

Nejbližší obec nad 40 000 obyvatel je Hradec Králové s 87 668 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 28 km?

Metropole východních Čech leží na okraji polabské nížiny na soutoku Labe s Orlicí. Mezi místní části města patří: Březhrad, Hradec Králové, Kukleny, Malšova Lhota, Malšovice, Moravské Předměstí, Nový Hradec Králové, Piletice, Plačice, Plácky, ...

Dřevěný kostel sv. Jiří v Loučné Hoře

Dřevěný kostel sv. Jiří v Loučné Hoře je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Sobčice?

Počátky kostela v Loučné Hoře nejsou přesně známy – kostel vznikl před polovinou 14. století. Zasvěcení sv. Jiří dokonce připouští možnost románského původu

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Reklama