Okolí a příroda Úhlejov
Z hlediska geomorfologického je toho území zařazeno do provincie Česká vysočina, Krkonošsko-jesenické soustavy, podsoustavy Krkonošské podhůří, Zvičinskokocléřovský hřbet. Reliéf terénu je zvlněný s výrazným jižním sklonem, lokalizace terénu je ohraničena souběžným údolím tří potoků.
Kdysi panenská příroda byla již dávno pozměňována činností obyvatel a jejich způsobem obživy. V minulosti byl v Brodecké části obce povrchový lom na těžbu pískovcových kamenů. Kámen se zde přestal těžit koncem druhé světové války. Další činnost, která dávala obživu obyvatelům obce bylo zemědělství. Tento způsob obhospodařování krajiny ve zdejší lokalitě přetrvává do dnešních dob, i když již není půdní fond využíván v takové míře, jak tomu bylo před rokem 1989. Jako zemědělská půda je vedeno na katastru Úhlejova 137,5 ha a na Chroustově 174,3 ha, z toho orné půdy je 65,8 a 85,7 ha, luk a pastvin asi 110 a 60 ha a lesa 43,5 a 31,2 ha.Vegetační podmínky dle regionálně fytogeolografického členění náleží do oblasti mezofytika - Podzvičinsko a Zvičina. Mezi nejčastěji zastoupenými dřevinami, které se v katastru vyskytují patří: smrk, buk, dub, jasan, bříza, tyto se vyskytují převážně v lesních porostech a remízkách, a dále olše, vrba, převážně kolem niv a u neupravených vodních toků. Okolí toků a mokřin jsou hlavní oblastí života nejpřirozenějšího živočišného ekosystému. Kromě nejrozšířenějších druhů lesní a polní zvěře a ptáků, které se v hojnosti vyskytují na území celé ČR se v Podzvičinské oblasti staly hlavními chráněnými druhy vlhkomilní až mokřadní rostliny a živočichové, a území přilehlých rybníků a staré dubové jaseniny. Na důkaz tohoto byla dne 4. 7. 1956 na území Miletínské bažantnice vyhlášena státní přírodní rezervace.
Kostru ekologické stability tvoří území smrkových lesních porostů, remízky s vyšší příměsí listnatých dřevin a zbytky extenzivních luk na svazích a nivách údolí potoků. Do těchto oblastí nezasahuje hospodářství obcí, proto jsou v územních plánech navrhovány jako lokální biocentra a biokoridory, tak podléhají ochraně a podmínkám obecně závazných předpisů. Nejvíce zastoupená oblast hospodaření na tomto katastru je zemědělská výroba a lesní hospodářství.
Zemědělství je rozděleno na rostlinou výrobu, která je orientována na pěstování pícnin , řepky a obilovin. Hnojení průmyslovými hnojivy je omezeno a aplikují se převážně dusíkatá hnojiva. Aplikaci si provádí zemědělské družstvo svými prostředky a o skladování a prodej hnojiv a ochranných prostředků se stará ACHP Bělohrad. V živočišné výrobě je družstvo zaměřeno na produkci mléka a hovězího a vepřového masa. Na katastru obce Chroustov je umístěna odchovna dobytka. Na území obce je několik soukromě hospodařících rolníků, kteří v rámci čerpání dotací chovají ovce, koně a udržují zatravněné a lesní plochy. Také zde vznikla část označovaná jako "obora", kde je chována dančí a mufloní zvěr a v rámci zpestření kanadské krávy.
Lesní hospodářství je převážně v rukou Lesů ČR s.p., lesní zpráva Hořice, revír Bělohrad. Osobní vlastníci hospodaří jen na velmi malé výměře pozemků. Zalesněnost území je poměrně nízká, lesní porosty jsou zařazeny do kategorií lesa hospodářského a ochranného. Převládají středně věké porosty , druhově v komplexu lesa převládá smrk s místní příměsí buku, modřínu, borovice, jedle atd. Na svazích potoků jsou porosty smíšené, větší skupiny tvoří převážně buk, habr a borovice. V poslední době v rámci kalamity povětrnostní a napadení kůrovcem dochází k masivní těžbě a zalesňování.