Památky a zajímavosti Praha 6
Mezi přední památky městské části patří první mužský klášter v Čechách, Břevnovský, založený roku 993 knížetem Boleslavem II. a posléze sv. Vojtěchem. Nadějně se rozvíjející duchovní centrum bylo vypleněno husity a následně při bojích třicetileté války.
Dnešní podobu vrcholného baroka má od 1. poloviny 18. století, kdy byl Kryštofem Dienzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem postaven kostel sv. Markéty, konventní budova a prelatura. Komplex byl v roce 1991 vyhlášen Národní kulturní památkou České republiky. Objekt Vojtěšky se při oslavě milenia kláštera stal domovem papeže.
S Prahou 6 se pojí ještě mnoho zajímavých objektů a lokalit jako například světově proslulý Strahovský stadion, Vítězné náměstí, Bílkova vila s galerií, kolonie Ořechovka, Osada Baba 1932 - ukázka české funkcionalistické architektury, prominentní rezidentní lokalita Hanspaulka s překrásným výhledem na Pražský hrad.
Návštěvníci této oblasti často směřují do lovecké obory Hvězda s letohrádkem Hvězda o rozloze 86,5 ha, jež vznikla za Ferdinanda I. v roce 1534 z původního lesa zvaného Malejov. Vlastní letohrádek pak roku 1555 vystavěl dle vlastního návrhu Ferdinand Tyrolský z lásky k jedné z nejkrásnějších žen renesance Filipině Welserové, se kterou byl tajně oddán. Nástropní štuky patří k jedinečným renesančním památkám střední Evropy. Letohrádek využívá Památník národního písemnictví pro výstavní účely a spolu s oborou je od roku 1962 prohlášen za Národní kulturní památku České republiky.
V Praze Břevnov stojí v ulici Větrník mlýn holandského typu. Vznik mlýna je spjat s barokní přestavbou Břevnovského kláštera a je možné, že jeho stavitelem je Kryštof Dientzenhofer. Na zadní stěně budovy je pod malým reliéfkem udán letopočet 1722. Že se jedná o datum dokončení stavby však jisté není. Válcová stavba o průměru a výšce 9m o dvou podlažích je zakončena nízkou kuželovitou střechou krytou bobrovkami, fasáda je opravena novorenesančně a je zdobena bosáží. Je pravděpodobné, že vystřídal starší dřevěný mlýn. Mlýt se v něm přestalo okolo 60.let 19.století. Roku 1840 přibyl druhý mlýn, ten se však nedochoval, protože byl roku 1921 při přestavbě areálu stržen. Budova bývalého břevnovského mlýna dnes slouží jako obytná vila.