Okolí a příroda Praha 8
Příroda Prahy 8 prošla milióny let trvajícím vývojem, o jehož jednotlivých etapách zachovávají svědectví jednotlivá chráněná území. Geologické podloží našeho obvodu vznikalo v uplynulých více než 640 miliónech let na dně tří moří - proterozoického, prvohorního a druhohorního. Dnešní tvář krajiny modelovala od konce třetihor Vltava se svými přítoky. V deseti chráněných územích Prahy 8 roste na 35 hektarech kolem 350 druhů vyšších rostlin, z nichž je několik desítek zařazených do seznamu ohrožených druhů a šestnáct chráněných zákonem.
Na území Prahy 8 se nachází 10 chráněných území na celkem 35 hektarech.
- Velká skála
- Ládví - je 359 m n. m. vysoký vrch severně od pražské čtvrti Kobylisy a jihozápadním směrem od staré zástavby Ďáblic. Většinu Ládví pokrývá lesopark „Ďáblický háj", který je oblíbeným místem odpočinku obyvatel okolních čtvrtí. Na východním okraji končí Ládví skalnatým výběžkem, který je místem dalekého rozhledu, především severním směrem kde je vidět Říp a České středohoří. Tento rozhled při své návštěvě Ládví roku 1835 obdivoval i Karel Hynek Mácha. Několik metrů pod vrcholem skály stojí Ďáblická hvězdárna. V centrální partii lesoparku se nachází několik bývalých lomů, zajímavých z geologického hlediska - jeden z nich je chráněn jako přírodní památka Ládví, protože zahrnuje přílivovou kapsu s ohlazeným kamenem dokládající, že ve druhohorách byl vrch Ládví ostrovem v moři. Ládvím vedou dvě turisticky značené cesty, množství neznačených pěšin a několik cest vhodných pro jízdu na kole. Roztroušené balvany a stěna jednoho lomu poskytují možnosti pro bouldering (i když zcela minimálního významu).
- Prosecké skály
- Okrouhlík
- Trojská
- Jabloňka
- Čimické údolí a Zámky
- Bohnické údolí je přírodní památka pod správou AOPK Praha. Výměra: 4,59 ha včetně ochraného pásma 41,17 ha. Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.
Na území PP Bohnické údolí vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří. Dnešní podoba území je výsledkem erozní činnosti Vltavy a jejích přítoků.
Území PP bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Území je z větší části zarostlé teplomilnou keřovitou vegetací tvořenou převážně trnkou obecnou, svídou dřín a skalníkem obecným, dále jsou zastoupeny duby a ovocné stromy. Na vlastních skalních výchozech rostou tařicová skalní společenstva. Chráněné rostlinné druhy: tařice skalní, plamének přímý, křivatec český, koniklec luční, třemdava bílá, bělozářka liliovitá, plamének přímý, tolita lékařská, růže galská aj. Pokud nebude území PP udržováno, lze předpokládat zánik společenstev skalní stepi a vznik neprostupných houštin trnky a svídy.
Z bezobratlých se zde vyskytují vzácné teplomilné druhy mandelinkovitých a nosatcovitých brouků a vzácní motýli otakárek ovocný, otakárek fenyklový a modrásek rozchodníkový. Z obratlovců ze zde vzácně vyskytuje na vlhčích místech mlok skvrnitý a čolek obecný. Na skalách jsou poměrně hojní ještěrka obecná a slepýš křehký. Častá je lasice kolčava i lasice hranostaj. Z ptáků je běžný strakapoud velký, méně žluna zelená. V křovinách hojně hnízdí konipas bílý, pěnice pokřovní, pěnice slavíková a pěnice černohlavá.
- Podhoří
Některé tyto cenné přírodní lokality jsou ohrožené plánovanou výstavbou severozápadní části silničního okruhu okolo Prahy (varianta J). Alternativní trasa Ss se Praze 8 zdaleka vyhýbá.