Památky a zajímavosti Milevsko
Arcihtektonickou dominantu města Milevsko tvoří kostel sv. Bartoloměje z 19. století a klášter premonstrátů.
Kostel sv. Bartoloměje byl vystavěn na místě původního kostelíku ze 16. století v roce 1866. Původní kostelík byl z hrubých žulových kvádrů. Postavil jej Jindřich ze Švamberka. Byl postaven po požáru města v roce 1513. V 19. století byl tento kostelík velmi zchátralý, začala veřejná sbírka na jeho obnovu a započalo se s jeho bouráním. Současný kostel byl postaven jako projev díků za přežití atentátu na císaře Františka Josefa I. Stavba kostela trvala tři roky. Hlavní oltář zhotovil milevský řezbář Karel Burda.
Vlevo za kostelem se nachází barokní kaplička, tato byla zasvěcená sv. Janu Nepomuckému a byla postavena roku 1721. Vyřezávaná dřevěná socha , zobrazující světce, je uložena v milevském muzeu.
Pomník padlým se nachází vpravo od kostela. Je na něm umístěna deska se jmény těch, kteří padli ve válce. Celkem se jedná o 78 jmen. Zajímavostí je, že se jeden z jmenovaných v pořádku vrátil z ruského zajetí.
Klášter premonstrátů
Je nejstarší klášter na jihu Čech, který založil mezi lety 1184–1187 pán Jiří z Milevska. Později sídlilo v klášteře až 30 řeholníků, kteří se kromě duchovní správy věnovali i hospodářským činnostem, pěstovali víno, obilí, chmel. V 15. století jej vlastnili Rožmberkové, po nich Švamberkové. Kryštof ze Švamberka klášter v 16. století prodal pánům z Hodějova. Za jejich působení byl klášter částečně opravován, byla obnovena hráz rybníka, vytvořeny nové příkopy a hradby. Po Bílé Hoře byl pánům z Hodějova zkonfiskován majetek, včetně Milevského kláštera. Klášter byl zpustošený a okolní vesnice opuštěné. Císařským rozhodnutím byl klášter přidělen premonstrátskému klášteru na Strahově. Opět začíná další snaha o znovuobnovení původní slávy kláštera.
Hlavní branou z roku 1885 se vstoupí na klášterní nádvoří. Po pravé straně vchodu na první nádvoří je budova bývalé latinské školy, nejstarší škola v kraji, která se připomíná již v roce 1543. Dnes v dolní částí sídlí charita a v prvním patře ve velkém sále se pořádají přednášky a výstavy, v druhé místnosti je trvalá expozice barokní knihovny, s knihami zapůjčenými ze Strahova.
V jeho areálu bývaly vystaveny archeologické nálezy z města, kláštera a dobová platidla. Budovy děkanství, konvent, oltáře, obrazy a i hrobky byly za husitských bouří poškozeny
Spolu s klášterem byl založen chrám Navštívení Panny Marie, který má štíhlou siluetu se dvěma věžemi a je postaven ze žulových kvádrů. Vchod do chrámu je v románském stylu. Vstupní brána a hradební zeď jsou zbytky opevnění.
Klášter i chrám Navštívení Panny Marie je vedený v Seznamu kulturních památek v okrese Písek a i nadále spadá pod správu Královské kanonie premonstrátů na Strahově.
V těsné blízkosti milevského kláštera stojí kostel sv. Jiljí, který má v sobě nejstarší zdi v Milevsku. Jako románský tribunový kostel se poprvé připomíná roku 1184, tedy ještě před založením kláštera. Na konci 14. století byl přestavěn a rozšířen. Severní stěna kostela a zejména krásná románská zvonice dodnes dokládají řemeslnou zručnost našich dávných předků.
Nová radnice, dnes sídlo městského úřadu, byla postavena podle projektu táborského stavitele Františka Ješe v letech 1900 – 1901 na místě bývalých masných krámů z poloviny 18. století. Průčelí radnice vyzdobil sgrafity v letech 1936–1937 místní malíř Oldřich Pejša. Mezi okny v přízemí jsou umístěny pamětní desky, připomínající občany města a okolí, kteří padli v boji proti fašismu, a jedna deska je rovněž věnována obětem komunismu.
Na protější straně náměstí, přímo proti radnici, se nalézá secesní spořitelna z roku 1909.
Barokní budova bývalé fary z roku 1715 stojí naproti spořitelně přes ulici. Skutečně sloužila jako příbytek milevských děkanů, až do roku 1937, kdy byla prodána do soukromého vlastnictví.
Kostel sv. Bartoloměje – druhý symbol města Milevsko se nachází v centru města na náměstí Edvarda Beneše a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Vybavení kostela je novogotické, pochází převážně z doby jeho výstavby v roce 1866. Některé obrazy a sochy jsou však staršího původu, do kostela byly přeneseny z jiných církevních objektů z okolí Milevska.
Nová synagoga se nachází v Sokolovské ulici a byla dostavěna roku 1914. Jedná se o dílo pražského architekta Františka Střílky a předního architekta období českého kubismu Oldřicha Tyla. Představuje unikátní kombinaci pseudoempírových a kubistických prvků.Pamětní deska je připomínkou genocidy židů. V současnosti slouží Církvi českobratrské.
Židovský hřbitov je situován severovýchodně od města Milevska, u bývalé hájovny Židovna, a dnes spadá do katastru městyse Sepekov. Ke hřbitovu vede z Milevska žlutá a zelená značka a z centra města je vzdálen téměř 2 km. Hřbitov byl založen před rokem 1714, což je datum uvedené na nejstarším náhrobku. Dále se zde rovněž zachovala secesní márnice z roku 1928 s neckovou klenbou.
Přírodní galerie žulových výtvorů se nachází v městském parku Bažantnice, který zde byl zřízen po roce 1880 z iniciativy strahovského opata Zikmunda Antonína Starého na místě někdejší bažantnice ze 17. století (odtud dnešní název parku). Tato umělecká díla byla vytvořena v 90. letech 20. století řadou významných českých i zahraničních umělců při několika ročnících žulového sympozia.