Historie obce Praha 9
Historický základ dnešní městské části tvořily Vysočany, o nichž se první písemná zmínka objevuje v darovací listině kláštera v Kladrubech roku 1115 a dále pak roku 1239.
V této původně zemědělské a vinařské obci vznikaly v průběhu druhé poloviny 19. století díky poloze blízko hlavního města a výhodnému železničnímu spojení významné továrny. Výrobu rozjeli Odkolkův parní mlýn a pekárna, Freyův cukrovar a mlékárna, pivovar, vinařský podnik Tauber a Fischl s velkoskladem a prostory na zpracování vína a zejména První Českomoravská továrna na stroje, pozdější ČKD.
S rychle se rozvíjející průmyslovou výrobou se měnila společenská struktura obyvatel. Továrenští dělníci většinou nebyli původními obyvateli a potřebovali k životu bydlení a služby. Stavěly se činžovní domy, rozvinula se živnostenská síť služeb od hokynářství ke specializovaným dílnám a provozům a roku 1896 dokonce Vysočany s Prahou spojila elektrická tramvaj. Na počátku 20. století vyrostly na území vsi další klíčové továrny Praga a Aero.
V roce 1902 byly Vysočany dekretem císaře Františka Josefa I. povýšeny na město s právem užívat městský znak.
V roce 1922 bylo k hlavnímu městu Praze správně připojeno 37 obcí, mezi které patřily i Vysočany, Prosek, Libeň, Hloubětín a Hrdlořezy. O rok později byla takzvaná Velká Praha rozdělena na 16 částí, Praha I. až XVI., a z výše jmenovaných obcí vznikla devátá pražská čtvrť - Praha IX.
V roce 1964 byla připojena část Střížkova a římskou číslici v názvu Prahy 9 nahradila číslice arabská. Roku 1968 došlo k připojení obcí Makovice, Třeboradice, Miškovice, Kyje, Hostovice, Kbely a Letňany.
V roce 1994 byla Praha 9 rozdělena na Městskou část Praha 9 s katastrálním územím Vysočan, Proseku, Hrdlořez, částí Libně, Střížkova a Hloubětína a velmi malé části Malešic a na Městskou část Praha 14 s vlastní samosprávou.