Památky a zajímavosti Praha 9
Historickou dominantu Devítky tvoří prosecký kostel sv. Václava, původně románská bazilika založená v 11. století a zčásti přestavěná kolem roku 1200. Další významné památky Proseku představují samostatná barokní zvonice kostela, fara, hřbitov, kde stojí dřevěný kříž s litinovým korpusem, odlitým jako první tavba Kolbenovy slévárny, a prosecká náves s barokním sousoším Piety a vinařským sloupem. Pozoruhodná je také budova vysočanské školy z roku 1854.
Zámek Ctěnice
Barokní zámek získal dnešní klasicistní podobu v 2. pol. 18. stol., když byl v majetku Windischgrätzů. Původně zde stála pětiboká gotická tvrz z 2. pol. 14. stol., která byla v 16. stol. Mikulášem Hrzánem z Harasova renesančně rozšířena. Zámek vystřídalo mnoho majitelů, počátkem 20. stol. byl v majetku vídeňského velkoobchodeníka Schöllera. Ve 20. stol. sloužil zámek jako ubytovna.
Zámek Chvaly
První písemná zmínka o gotické tvrzi pochází z roku 1428 (z této etapy se mj. do dnešních dnů zachovaly klíčové střílny). V roce 1734 tvrz vyhořela a byla opravena do podoby dvoupatrové zámecké budovy, zachovávající si mnoho z předchozí renesanční přestavby zřejmě z konce 16. století. Vnitřní dvůr zdobí zachovalé renesanční pilířové arkády. Při úpravách v polovině 19. století bylo zbořeno jižní křídlo zámku. V roce 1918 byl areál Chvalské tvrze převeden do majetku státu.
Od roku 1950 až do konce osmdesátých let 20. století byl v užívání Československých státních statků. V roce 1993 se značně zdevastovaný objekt stal majetkem hlavního města Prahy. Následně byl svěřen do péče městské části Praha - Horní Počernice, která zahájila rekonstrukční práce, ukončené v roce 2008 za pomoci dotace z fondů Evropské unie. Chvalský zámek se postupně má stát významným kulturním centrem nejen východní části Prahy (výstavy, kulturní akce, koncerty apod.).