Historie obce Nový Malín
Obec Nový Malín se až do roku 1947 jmenovala Frankštát. Tento název byl převzat z německého Frankstadt, po zakladatelích, kteří byli pravděpodobně Frankové. Původní osada vznikla v kopcích uvnitř lesa jako Mlýnská ves a rozrůstala se podél potoka směrem dolů až na území dnešního Malína.
První písemné zprávy jsou z roku 1350. Tehdy Markéta z Mladče odstoupila své statky synům Wiskera z Frankštátu. Již ve 13. století se v okolí obce údajně těžila měď, později i stříbro, o čemž svědčí šachty a štoly v okolních lesích. Roku 1398 byla obec psána jako městečko. V roce 1569 byl Frankštát spolu s jiným zbožím prodán městu Šumperk a od roku 1583 byl opět uváděn již jen jako ves. V držení Šumperka zůstal až do roku 1848, kdy bylo poddanství zrušeno.
V polovině 19. století se ve Frankštátu začala rozvíjet průmyslová výroba. Vznikly závody na výrobu šamotového a hliněného zboží. Byla zde výroba hřebíků, menší tkalcovna, likérka a výrobna dřevěných tkalcovských člunků, takzvaná špulkárna. Roku 1893 byla založena cihelna. Výstavné obytné domy a statky byly důkazem úspěšného hospodaření i zdejších zemědělců.
Počátkem 20. století měl Frankštát již 2320 obyvatel. K německé národnosti se tehdy hlásilo 95 procent obyvatelstva, zbytek tvořila česká a částečně i slovenská menšina. Ekonomice regionu napomohla stavba železniční trati Šumperk - Olomouc. V roce 1872 byl dán do provozu poštovní úřad a od roku 1909 telefonní spojení a elektrické osvětlení. V témže roce bylo zavedeno též elektrické osvětlení. Hospodářský rozmach zbrzdila 1. světová válka.
Historie Nového Malína se prakticky začíná datovat až od roku 1947. Tehdy ves osídlili vojáci z Českého Malína, 120 Volyňských Čechů a další osídlenci ze Slovácka, Valašska a Ostravska. Na slavnostní národní pouti byla obec přejmenována na Nový Malín.