Památky a zajímavosti Trhová Kamenice
Z dochovaných historických památek se v městysi Trhová Kamenice nachází kostel sv. Jakuba, fara, radnice, měšťanský dům, vodní mlýn, kříž z polomského hřbitova, Šebkova hrobka, pomník obětem fašismu, kašna a na náměstí stojící alej líp a jírovců.
Kostel sv. Filipa a Jakuba
Kostel je na zdejší chudé poměry stavbou velmi honosnou a krásnou. V letech 1737 až 1747 byl přestaven v barokním slohu. Při návštěvě kostela stojí za povšimnutí obraz nad oltářem. Obraz pochází z roku 1852 a je na něm vyobrazeno městečko té doby. Zajímavostí je i křížová cesta dřevěné plastiky na oltáři. Nachází se zde také nejstarší dochovaná památka celého okolí - náhrobní kámen majitele tvrze. Náhrobek je z růžového mramoru.
Budova muzea
Původně zde stála „Rybniční tvrz pod Zeleným Táborem". V roce 1712 tvrz přestavěli v barokním slohu na faru. Nyní se tu nachází muzeum Trhové Kamenice, obřadní místnost, výstavní sál, kde se konají výstavy, koncerty a různé besedy. Ve strašidelném sklepení jsou k vidění místní strašidla, o kterých umí poutavě vyprávět paní průvodkyně nebo si o nich lze i něco přečíst.
Pamětní deska
Pietní místo obětí trestné výpravy německé armády z 8. května 1945 najdeme na budově č.p. 6 za kostelem, kde dříve stávala dřevěná fara. Na tomto místě byli popraveni čtyři rukojmí z Rohozné. Na zdi najdete pod sklem stopy po střelbě.
Pomník padlých s bustou T.G. Masaryka
Pomník stojící před základní školou je věnován obětem 1. a 2. světové války.
Památník Karla Václava Raise
Památník byl, na popud místní mládeže, slavnostně odhalen roku 1928. Je zde psáno „Miláček čtenářstva a básník drsné krásy našich hor Karel Václav Rais. Od r. 1877 do r. 1882 učil naše děti milovati vlast a pravdu a vedl lid k osvětě".
Kašna
Kamenná kašna na náměstí pochází z roku 1850. Používala se nejen jako zásobárna vody na vaření a praní, ale i jako napajedlo pro dobytek. Autora sochy sv. Jana Nepomuckého, patrona země České, která zdobí tuto kašnu, se nepodařilo zjistit.
Stará radnice
Původně nízká stavba v barokním stylu (byla obnovena po velkém požáru města) sloužila pro potřeby radních. Nacházela se zde i šatlava. Na pilířích ve štítě jsou umístěny busty M.Tyrše a J.Fügnera (zakladatelů Sokola) a na „zrcadlech" sloupků plastiky mistra Jana Husa a Jana Žižky. Nyní slouží jako restaurace.
Šebkova hrobka
Chudý kraj má chudý hřbitov, a přece se honosí takovou památkou, jako je Šebkova hrobka. Jde o první unikátní dílo českého architekta a mecenáše Josefa Hlávky.
František Šebek byl vídeňský stavitel a poslanec Království českého. V roce 1857 si nechal zhotovit ve Vídni podle návrhu Josefa Hlávky krásný pomník umělecké práce pro zemřelou choť. Hrobka byla roku 1897 převezena na hřbitov v Trhové Kamenici. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku.
Tvrz
První písemná zpráva o Trhové Kamenici je z r. 1349, kdy zde byla fara připojená k nově zřízenému biskupství litomyšlskému. Prvním doloženým majitelem Trhové Kamenice byl Beneš z Kocourova, který zemřel v r. 1419 a byl pohřben ve zdejším kostele. Beneš nebo některý z dalších majitelů Trhové Kamenice v 15. století postavil na návrší v jihovýchodní části městečka tvrz. Ta se poprvé připomíná, když Václav z Perknova prodával Trhovou Kamenici Mikulášovi mladšímu Trčkovi z Lípy, majiteli lichnického panství. Tato transakce se uskutečnila před r. 1499, do zemských desk však byla zaznamenána až v r. 1500. Po připojení k lichnickému panství tvrz zřejmě zpustla, a proto se v pramenech 16. století nevyskytuje.
V r. 1530 získal Trhovou Kamenici od Jana Trčky z Lípy Bernard Sobek z Kornic a spojil ji se svým statkem Lipka. Tento statek vlastnil Bernard společně se svými bratry. V r. 1544 se bratři Sobkové o společný majetek rozdělili a Trhová Kamenice tehdy připadla Absolonovi Sobkovi, který zde vytvořil samostatný statek. Absolon je uveden naposledy v r. 1546. Trhovou Kamenici potom zdědil jeho syn Adam Sobek a dále následoval Adamův syn Jan Sobek. Některý z těchto majitelů obnovil zdejší tvrz. Ta se však objevuje znovu teprve v r. 1612 jako majetek Jana Sobka.
V r. 1628 po smrti bezdětného Jana Sobka z Kornic připadla Trhová Kamenice s tvrzí a dvorem jako odúmrť králi Ferdinandovi II. V r. 1638 ji královská komora prodala majiteli nasavrckého panství Františkovi de Couriers. Po spojení s tímto panstvím tvrz ztratila význam, přestala být obývána a zpustla. Když v r. 1712 byla v Trhové Kamenici obnovena farnost, byla zpustlá tvrz přestavěna na faru. Budova tehdy dostala nové barokní fasády a zčásti byly upraveny i interiéry. Jako fara slouží objekt dodnes.
Bývalá tvrz (čp. 1) je jednopatrová budova obdélníkového půdorysu; je kryta valbovou střechou. V interiéru jsou pozoruhodné jednak rozsáhlé sklepy, jednak valeně a žebrově klenuté přízemní místnosti.
Nachází se zde také turistická rozhledna, která je umístěna na stožáru základnové stanice Oskar Mobilu a.s. Naleznete ji na jihozápad od obce Trhové Kamenice na Zuberském kopci.Provoz rozhledny byl zahájen od 5. června 2004.
Při zdolání 182 schodů uvidíte vrcholy Žďárských vrchů, Železných hor, za jasného počasí i naše nejvyšší hory Krkonoše a Orlické hory.
Technický popis:
* výška objektu: 55 m
* plošina rozhledny: 39 m
* nadmořská výška: 615 m n.m.