Historie obce Šumperk
Šumperk vznikl v průběhu 13. století na zeměpanském území a prakticky stále byl v zástavě nejpřednějších českých a moravských šlechtických rodů. Počátkem 16. století přešel do trvalého vlastnictví jedné z větví Žerotínů, kteří si zdejší zámek zvolili za rodové sídlo, a po požáru Šumperka v roce 1513 město do značné míry zvelebili. Již v roce 1562 se však měšťané z tohoto poddanství vykoupili a Šumperk se stal svobodným královským komorním městem.
Za účast na stavovském povstání ztratilo město královské výsady a v roce 1622 upadlo do područí Lichtenštejnů. Hrůzy třicetileté války poznali Šumperští až v jejím závěru, kdy bylo město několikrát dobyto a pleněno švédskými vojsky. Krátký poválečný rozkvět přerušil požár města v roce 1669 a o deset let později čarodějnické procesy, které si do roku 1696 vyžádaly 25 obětí. Mezi oběti inkvizice patřil i šumperský děkan a farář Christoph Alois Lautner, který byl po krutém mučení zaživa upálen na hranici, nebo městský rychtář a výrobce tripu Heinrich Peschke.
Rozvoj plátenictví a zvláště monopol na výrobu polosametu zvaného trip, zajišťovali městu v 18. století skvělou prosperitu. Tato tradice vedla v roce 1785 ke vzniku první manufaktury na výrobu manšestru v habsburské monarchii a předznamenala velký rozvoj textilního průmyslu, který zvláště ve 2. polovině 19. století přispěl k nebývalému zvelebení města.
FOTO: archiv MěU Šumperk - Po stopách Malé Vídně