Památky a zajímavosti Šumperk
Pro svou výstavnost byl Šumperk nazýván malou Vídní. Bývalé předměstí, které obepíná historické jádro, zdobí řada architektonických skvostů. Veřejné budovy a obytné paláce šumperských podnikatelů navrhovali přední vídeňští architekti. Budovu dnešní obchodní akademie a základní umělecké školy navrhli bratři Drexlerové, budovu muzea M. Hinträger, palác G. Svobody číslo 6 K. Mayereder a své dílo zde zanechal i slavný Theofil von Hansen. Z meziválečného období je mimo jiné obdivována funkcionalistická vila architekta V. Hartiga a budova pošty s pozoruhodnou kýlovou střechou od architekta A. Wiesnera.
Nejvýznamnější šumperské památky se nacházejí zejména v historickém jádru města, které nese stále všechny znaky středověkého urbanismu. Dochovaly se i zbytky středověkých hradeb. K dominantám patří bývalý barokně a klasicistně přestavěný dominikánský klášter s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie, evropský dům setkávání, tzv. Geschaderův dům, který je kvalitní ukázkou příbytku příslušníků městského patriciátu, a děkanský kostel sv. Jana Křtitele s částečně dochovaným gotickým jádrem. Dále pak bývalý značně stavebně upravený zámek, v jehož zdech se odehrála nejvýznamnější událost v dějinách města. Dne 4. června 1490 se zde konal sjezd moravských a slezských stavů, na němž byla dohodnuta vůle obou zemí zůstat součástí českého království.
Neodmyslitelnou součástí šumperského náměstí je zejména Mariánský sloup z roku 1720 a novorenesanční budova radnice, na jejímž ochozu je umístěný dalekohled.
Nechte se okouzlit nečekanou noblesou Malé Vídně ukrytou pod vrcholky Jeseníků. Atmosféru konce 19. století si přiblížíte při procházce po stopách nádherných staveb z období největšího rozkvětu města.
V průběhu 19. století došlo v Šumperku k nebývalému rozmachu textilního průmyslu. V důsledku toho se rapidně změnila urbanistická a architektonická tvář města. Bohatí šumperští podnikatelé si zvali pro stavbu svých vil a paláců významné vídeňské architekty. Šumperk se tak nápadně přiblížil vzhledu tehdejšího hlavního města habsburské monarchie.
ROZHLEDY Z RADNIČNÍ VĚŽE
Zážitek z nádherného výhledu do impozantní krajiny podhůří Jeseníků umocní prostředí nevšední a architektonicky mimořádné stavby šumperské radnice. Z ochozu radniční věže se naskýtá jedinečný pohled na město Šumperk z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší hora Moravy – Praděd. Ochoz radniční věže se nachází ve výšce 29 m nad okolním terénem, část výstupu na věž tvoří cesta výtahem, v té druhé čeká na návštěvníky 71 schodů. Stanovištěm průvodců pro rozhledy z radniční věže je klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, který se nachází v těsné blízkosti náměstí. V červnu a září vychází průvodce na věž každou celou hodinu od 9:00 do 14:00. V době letních prázdnin v červenci a srpnu od 9:00 do 16:00. V rámci prohlídky se dozvíte také mnoho zajímavostí z historie této mimořádné stavby. Více info zde.
KLÁŠTERNÍ KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE
Památka mimořádné hodnoty byla zachráněna takřka v minutě dvanácté a její krásu můžete obdivovat v letních měsících, kdy je kostel přístupný veřejnosti. Od června do září se stávají prostory kostela také kontaktním místem s průvodci pro rozhledy z radniční věže. Kostel Zvěstování Panny Marie původně náležel k dominikánskému klášteru, jenž byl podle řádové kroniky založen v roce 1293. Nyní je odsvěcený a slouží k pořádání kulturních a společenských akcí, které mají neopakovatelnou atmosféru. Kostel je přístupný nově od června do září v čase od 9:00 do 16:00 hod.
VLASTIVĚDNÉ MUZEUM V ŠUMPERKU
Muzeum, které sídlí v areálu Pavlínina dvora, historickém objektu v centru města, svými sbírkami dokumentuje vývoj společnosti a přírody na Šumpersku. Kromě stálé expozice muzeum pro návštěvníky každoročně připraví řadu originálních výstav, doprovodných programů, přednášek a dalších kulturních akcí. V roce 2016 zde vzniklo tzv. Muzejíčko, specifické zařízení pro rodiny s dětmi, mládež, ale i pro dospělé. V příjemném prostředí Muzejíčka se během roku vystřídá několik interaktivních výstav a programů, které si užije celá rodina. Návštěvníkům je k dispozici také muzejní obchůdek s prodejem suvenýrů a s možností občerstvení. V současnosti je v šumperském muzeu veřejnosti otevřeno pět výstavních prostor. Stálá expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy přibližuje návštěvníkům nejen historii regionu, ale i jeho přírodní bohatství. V dalších výstavních prostorách (ve Výstavní síni, Rytířském sále, Hollarově galerii, Galerii Šumperska a v Galerii mladých) probíhají krátkodobé muzejní a výtvarné výstavy a další akce.
ROZHLEDNA
Podnět k výstavbě první rozhledny na Háji dal v meziválečné době šumperský odbor Klubu československých turistů spolu s vojáky místní posádky. Přípravné práce začaly v roce 1933, v roce 1934 byla slavnostně otevřena rozhledna, která nesla jméno Štefánikova.
Po listopadu 1989 se diskuse o obnovení rozhledny rozběhly s mnohem větší intenzitou. Výstavby rozhledny se ujaly obce, na jejichž katastru se vrchol Háj nachází – Šumperk, Bludov a Ruda nad Moravou. Rozhledna na Háji je realizována podle projektu Ing. Vladimíra Malasky a Ing. Ivo Barvíře jako obdoba původní Štefánikovy a byla otevřena 28.září 1996. Celková výška je 29 m, zasklená vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 m a je přístupná po zdolání 133 schodů.