Okolí a příroda Lipová-lázně
Lipová-lázně je malebná horská obec ležící na rozhraní pohoří Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Území obce je značně členité, čemuž odpovídají i značné výškové rozdíly – nejnižší bod má 458 m n.m. a naopak nejvyšším bodem je vrchol Šeráku (1 350,8 m n.m.) na jihu katastru. V západním cípu území se rozkládá nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk (1 125,4 m n.m.). Mezi další významné vrcholy Rychlebských hor patří na severozápadě Lví hora (1 040,1 m) a na severu Smrčník (798,8 m). V Hrubém Jeseníku je kromě již zmíněného Šeráku na jihu dále výrazná Mračná hora (1 272,3 m) a nápadná je také asi kilometr dlouhá skalní hradba na severním svahu Šeráku zvaná Obří skály (1 081,5 m).
Celé území obce Lipová-lázně je značně hornaté a je charakteristické širokými zaoblenými hřbety s příkrými svahy a hlubokými údolími. Ze Smrku na Ramzovou a odtud na Šerák, prakticky po katastrálních hranicích probíhá hlavní evropské rozvodí Odra – Dunaj, které tvoří hranici mezi úmořím Baltským a úmořím Černého moře. Téměř celé katastrální území Lipové patří do povodí řeky Staříče (povodí Odry), jehož rozvodí prakticky kopíruje katastrální hranice.
Území obce Lipová-lázně má velmi vysoké přírodní hodnoty, více jak 75 % katastru tvoří lesní porosty. Zhruba 2/5 území obce je součástí chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která byla zřízena v roce 1969, za účelem ochrany významných krajinářských, rostlinných, živočišných a estetických hodnot pohoří Hrubého Jeseníku. Chráněn je celý komplex Hrubého Jeseníku, který je s nejvyšším vrcholem Praděd (1 491,3 m n.m.) druhým nejvyšším pohořím v ČR.
Na katastrální území Horní Lipová zasahuje také národní přírodní rezervace Šerák - Keprník. Ta zaujímá vrcholovou část hřbetu Šerák - Keprník - Vozka se subalpinskými holemi a pralesovitou smrčinou s příměsí jeřábu, klenu, uměle vysazenou borovicí klečí a limbou. Chrání také vrcholové skalky s typickou květenou, kopečkové půdy na Keprníku a také několik rozsáhlých vrchovištních rašelinišť. Její část byla chráněna již od roku 1903 o rozloze 172 ha - tzv. Lichtenštejnský prales, je to tedy nejstarší rezervace na Moravě. V rezervaci se vyskytuje vzácné rostlinstvo i živočišstvo.
Na severu se k. ú. Dolní Lipová dotýká Národní přírodní památka Jeskyně Na Pomezí, která má za úkol chránit krasové území budované krystalickými vápenci s bohatě rozvinutými podzemními i povrchovými fenomeny. Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v České republice vyvinutý v krystalických vápencích. Na území obce se dále nachází několik velmi cenných lokalit, které jsou vedeny jako Přechodně chráněné plochy - Bledule Lipová, Louka pod Smrčníkem, Sněženka Horní Lipová nebo Louka na Miroslavi. V Dolní části obce je to návrh Přírodní rezervace Bobrovník, v nejzápadnějším cípu Horní Lipové je to návrh Přírodní památky Rašeliniště na Smrku.
V podrostu lesů, na loukách a vlhkých místech nebo na horských holích rostou četně i vzácněji se vyskytující druhy rostlin. Co se týče nelesních společenstev, na území obce zcela převládají podhorské mezofilní ovsíkové louky. Na loukách a okrajích lesů kromě běžných druhů kvetou na jaře vstavače, mečíky a další zvláště chráněné druhy rostlin.