Současnost obce Vikýřovice
V obci je malotřídní základní škola s 58 žáky. Škola dětem nabízí kromě základního vzdělávání možnost získávat a rozvíjet další vědomosti a dovednosti, a to jak v dopravním kroužku, při organizaci společenských akcí jako je drakiáda, mikulášská besídka, dětský maškarní karneval, rej čarodějnic, Den dětí, tak i při vydávání školního časopisu. Pozadu nezůstávají ani v mateřské škole, kde je spousta rozmanitých sportovních, soutěžních i společenských mimoškolních aktivit vydatně podporována rodiči. V předvánočním období děti i učitelky obou škol připravují tradiční dětský vánoční jarmark a zpívání pod stromečkem. Svoje hudebně dramatické schopnosti žáci uplatňují také při vítání narozených dětí, které se stalo další tradiční společenskou akcí vždy zakončenou vysazením pamětního stromu ve vybraných lokalitách obce.
V budově obecního úřadu je umístěna obecní knihovna s registrovanými 125 čtenáři, z toho je 65 dětí. Knihovna disponuje moderním vybavením informačními a komunikačními technologiemi a občané mají možnost využívat veřejně přístupný internet. Mnozí dětští čtenáři zde tráví hodně svého volného času a zapojují se do výtvarných tematických soutěží, které jsou vyhlašovány dvakrát ročně.
Společenský a sprotovní život obce se odehrává zejména v místní Centru sportu a zábavy.
K aktivnímu sportování sdružuje děti i dospělé Tělovýchovná jednota Sokol Vikýřovice. Oddíl kopané má dvě družstva žákovská, jedno dorostenecké a dvě družstva mužů. Odbor sportu pro všechny nabízí cvičení pro seniory, zdravotní cvičení a aerobic. S dětmi a mládeží pracují i členové Sboru dobrovolných hasičů. Sportovní tréninky a letní tábor přitahují i děti v hasičském sboru neorganizované. Hasiči obnovili tradici kácení máje a jeho doprovodný program s ukázkami hasičské práce je už několik let vytvářen ve spolupráci se Sdružením rodičů a přátel školy. Také plesová sezona je nejen pro obě tato místní sdružení, ale i pro Tělovýchovnou jednotu Sokol a Myslivecké sdružení Desná výzvou k úspěšnému uplatnění společensko-organizačního potenciálu.
Sociální a kulturní komise rady obce pečuje převážně o kulturní a společenské potřeby seniorů, a to při jejich jarním a podzimním setkávání a autokarových zájezdech. Návštěva kurzů práce s počítačem a využívání internetu, organizovaných na obecním úřadu, se stala pro mnohé seniory již samozřejmostí.