Historie obce Praha 13
Archeologický průzkum prokázal hojné osídlení tohoto území již v mladší době kamenné. Nejstarší doložená listina obsahující jméno Stodůlky pochází z roku 1292.
V 80. letech 20. století byla na zelené louce v katastru původní středočeské zemědělské obce Stodůlky zahájena stavba velké sídlištní aglomerace, která změnila tvář krajiny a rozšířila hranice hlavního města. V průběhu 80. a 90. let byla postupně postavena sídliště Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada, z nichž vznikla nová pražská čtvrť Jihozápadní Město. Spolu s blízkou obcí Třebonice vytvořily samostatnou městskou část a v listopadu 1994 oficiálně vznikla Městská část Praha 13.
Území Prahy 13 je součástí Prahy od roku 1974. Jedná se o vyvýšeninu mezi Motolským, Prokopským a Dalejským údolím, rozčleněnou kolem prameniště Prokopského potoka. Původní obce, Stodůlky, Velká a Malá Ohrada, Třebonice, tvořily dlouhou dobu samosprávnou jednotku v rámci městského obvodu Praha 5 pod názvem Stodůlky, později Jihozápadní Město. Dnes se jedná o samostatnou městskou část Praha 13. Chráněné území Prokopského a Dalejského údolí činí tuto oblast velmi zajímavou. Část dnešního Prokopského údolí je tvořena podmořskou prvohorní sopkou.
První lidé v tomto regionu se objevují už před 20 000 lety, v období poslední doby ledové. Svědčí o tom například nálezy v jeskyni sv. Prokopa. Dnes víme, že osídlení na tomto kraji Prahy bylo velmi husté. Prokázal to archeologický průzkum, prováděný při výstavbě sídlišť v letech 1978 - 1987, kdy v místě, kde dnes leží Nové Butovice, bylo nalezeno 65 hrobů. Jde o čtvrté největší pohřebiště v Evropě. Hroby archeologové odkryli na třech nepatrně od sebe vzdálených lokalitách mezi Stodůleckým a Jinonickým potokem. Pohřebiště únětické kultury poskytlo nálezy bronzových šperků, náušnic, jehlic, náramků, sekeromlatů a nožů s trojúhelníkovou čepelí i zlaté náušnice.
Praha 13 vyrostla na místě řady starobylých obcí, osad a usedlostí: Nové Butovice, Stodůlky, Lužiny, Velká a Malá Ohrada, Třebonice.