Historie obce Praha 14
O pradávném osídlení území podél říčky Rokytky na východním okraji Prahy svědčí četné archeologické nálezy rovněž na území Prahy 14. Černý Most tvoří sídlištní zástavba s přilehlým nákupním centrem, a jeho historie se tudíž počítá teprve na desetiletí od druhé poloviny 20. století.
Obec Hloubětín byla založena okolo 10. století, kdy u říčky Rokytnice, dnešní Rokytky, stávala tvrz, jejíž zbytky byly viděny ještě ke konci 17. století. Své jméno dostala dle legendy po zdejším vladykovi Hlupatovi. V roce 2007 si Hloubětín připomněl najednou tři významná historická výročí - uplynulo 100 let od oficiálního přejmenování Hloupětína na Hloubětín, 750 let od první zmínky o kostele sv. Jiří a 800 let od nejstarší písemnosti o Hloubětíně, vydané papežem Inocencem III. v roce 1207, kdy náležel řádu německých rytířů. Ve 13. století královna Konstancie, manželka Přemysla Otakara I., darovala Hloubětín své dceři sv. Anežce české, která jej převedla do majetku řádu křižovníků s červenou hvězdou, jediného původního českého řádu. Bouřlivého rozvoje se Hloubětín dočkal až ke konci 19. století, kdy zde a v sousedních Vysočanech, Libni a Karlíně vznikly velké průmyslové podniky, ve kterých místní obyvatelé nalezli zaměstnání. Od roku 1922 Hloubětín náležel k devátému obvodu v nově vytvořené Velké Praze.
Ves Kyje vznikla již v raném středověku. První skutečně doložená písemná zmínka o ní pochází z formuláře biskupa Tobiáše, kde se k roku 1289 píše „in curia Kig", to je ve dvoře Kyjském. Prameny se zde ale rozcházejí, neboť František Holec v Kronice Královské Prahy a obcí sousedících uvádí rok 1279. Nejdůležitější událostí v historii obce byl vznik kostela sv. Bartoloměje ve 13. století. V nejstarší době Kyje náležely pražskému biskupství. Po celá staletí si uchovaly vesnický ráz. Výraznější rozvoj zaznamenaly až za první republiky a zejména po připojení k Praze v roce 1968.
Hostavice jsou nejmenší a nejmladší ze tří historických obcí Prahy 14. První písemná zpráva pochází z roku 1432. Původně to byla blatná ves nazývaná Hostawicz na říčce Rokytka mezi Kyjemi a Dolními Počernicemi. Nejstarší dochovanou památkou je tu zvonička, údajně z roku 1730. K historické zástavbě obce patří budova označovaná jako zámeček z druhé poloviny 19. století, jež ve 30. letech 20. století patřila ke Kolmanově statku. V roce 1934 ho zakoupila firma Baťa, která chtěla na pláni na Čihadlech postavit vzorové zahradní město. Tento projekt však nebyl nikdy realizován.
Z usedlosti čp.19 v Hloubětíně pochází rod Baštů, jenž se proslavil v českém kulinářství a pohostinství. Jeden příslušník rodu pracoval přímo v kuchyni císaře Rudolfa II. Každý dvořan věděl, že takové dobroty může vytvořit jen pan Bašta. Dodnes, když chceme pochválit dobré jídlo, říkáme „to byla bašta". Slovo bašta se dostalo i do názvu jídel. Přední kuchaři se zde rodili ještě v 19. a 20. století. Poslední z nich působil za první republiky na zámku v Jirnech u Prahy.