Historie obce Praha 16
První písemná zmínka o Radotínu je spjata s rokem 993. V listině druhého českého krále Vladislava II. z roku 1158 se připomíná přívoz a brod přes řeku Mži, což byl původní název dnešní Berounky. Z roku 1342 pochází první popis radotínské obce, ze kterého vyplývá, že je zde les, který patří obci, krčma, dva mlýny a přívoz. Roku 1738 byl na místě starého kostela, zmiňovaného již roku 1258, postaven nový, který si i přes další úpravy ponechává dodnes svou původní podobu.
Ve druhé polovině 19. století došlo k výraznému průmyslovému rozvoji, který ovlivnily nejen geologické podmínky. Hlavní rozmach přineslo vybudování železnice spojující Prahu s Plzní v roce 1862. Kromě těžby dekorativního mramoru, černého vápence na chodníkovou mozaiku a výroby vápna se v Radotíně staví cementárna. Na přelomu století došlo ke vzniku a rozvoji dalších větších či menších podniků převážně strojírenského charakteru. Nejznámější z nich byla firma Janka na výrobu vzduchotechniky. Po druhé světové válce se stal Radotín průmyslovou obcí, které dominovaly podniky Cementárna, Janka, Technometra a Tatra.
Příznivá poloha blízko hlavního města a výborné dopravní spojení přispěly i v dalších letech k výraznému rozvoji nejen v oblasti průmyslu, ale i služeb, společenského života a výstavby bytového fondu.
14. září 1967 byl Radotín povýšen na město, avšak 1. července 1974 se stal součástí hlavního města Prahy. Od roku 1971 má svůj vlastní znak, na kterém hradební zeď nad vodou symbolizuje město nad řekou Berounkou a ozubené kolo zase sídlo průmyslu.
V roce 2001 byl Radotín ustanoven sídlem správního obvodu a od té doby nese oficiální název Praha 16. Vykonává státní správu pro území Lipenců, Lochkova, Radotína, Velké Chuchle a Zbraslavi a samosprávu pro svůj katastr.