Historie obce Praha 18
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1307, kdy se uvádí založení poplužního dvora Wesz Letniany pražským měšťanem Mikulášem Velflínem od Věže. Zdejší polnost pak v průběhu doby často měnila majitele, až se roku 1651 stala součástí vinořského panství, které bylo ve vlastnictví rodu Černínů z Chudenic.
Od roku 1850 byly Letňany samostatnou obcí, avšak do školy a do kostela ještě museli lidé chodit do sousedních Čakovic. Ottův slovník naučný uvádí, že v roce 1890 zde bylo 50 domů a v nich žilo 606 obyvatel české národnosti.
Na počátku 20. století, kdy se sem stěhovali dělníci z vysočanských továren, se ves postupně rozrůstala. Svůj charakter získala v době první republiky se vznikem leteckých továren Letov v roce 1921, Avia v roce 1931, Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v roce 1927 a poboček Aera a Pragy. S nimi byla založena i dvě letiště.
K další zásadní změně dochází v 70. a 80. letech 20. století, kdy bylo vybudováno sídliště na západní straně městské části. Na začátku devadesátých let k němu přibyla ještě panelová výstavba na Staré návsi, která nahradila dřívější centrum obce s usedlostí a rybníkem. Zbyl pouze park a klasicistní kaple sv. Kříže z roku 1865, nejvýznamnější letňanská památka.
Další rozvoj samotných Letňan nastal po 2. světové válce, rozšiřovaly se továrny a stěhovali se sem další dělníci. Roku 1968 byly připojeny ke Praze, v 70. a 80. letech se zde vybudovalo panelové sídliště, v rámci jehož výstavby byla velká část starých Letňan srovnána se zemí.
Roku 1990 se staly Letňany samostatnou městskou částí, do té doby totiž spadaly pod městskou část Praha 9.