Památky a zajímavosti Dačice
K nejvýznamnějším dochovaným barokním památkám v Dačicích patří areál františkánského kláštera s kostelem sv. Antonína Paduánského, sousoší Panny Marie před novým zámkem a kostel sv. Vavřince, který s přilehlou renesanční věží tvoří dominantu města i okolí.
Ve městě se nacházejí dva zámky – Starý a Nový zámek.
Starý zámek
Jako náhradu za původní tvrz si Albrecht Krajíř z Krajku s manželkou Magdalénou z Vřesovic nechali postavit v letech 1572–1579 reprezentativní městský palác. Ten sloužil jako sídlo panstva ještě kratší dobu, než jeho předchůdkyně: již roku 1591 je jako novostavba zmíněn zámek nový. Důvodem k rychlému opuštění starého zámku byla zřejmě jeho omezená velikost a poloha tísněná okolní městskou zástavbou. Během necelých dvaceti let se tak dačická vrchnost třikrát stěhovala.
Starý zámek poté sloužil jako sídlo správy panství. To způsobilo, že se jeho vnější vzhled jen minimálně měnil a dochoval se dodnes v téměř původní podobě. Jedná se dvoupatrovou renesanční budovu zakončenou cimbuřím. V letech 1940 a 1992 byla provedena obnovena sgrafitová výzdoba omítky.
Starý dačický zámek stojí v Krajířově ulici a dnes slouží městskému úřadu, dále se zde nachází městské muzeum, policejní strážnice a byty.
Nový zámek
V Dačicích ve Starém zámku prý kdysi sídlili templáři. Kamenná ruka zazděná někde ve sklepení, ukazuje na místo ukrytého pokladu. U staré školy zase vycházel podivný velký černý muž z otevřené země. Choval se podivně - rychle svlékl černé šaty, oblékl hnědé a odešel na Horní náměstí. Proč to dělal se neví. Konec všemu učinil věžník jménem Papež. Ten svlečené šaty sebral a ukryl ve věži. Když se na něj přízrak sápal, Papež rychle odzvonil půlnoc. V tom okamžiku se mrtvý rozpadl v prach a byl vysvobozen.
Zámek byl vystavěn Oldřichem Krajířem z Krajku krátce před rokem 1591 v renesančním stylu. Autorem stavby byl italský stavitel Francesco Garof de Bissone. Po roce 1610 za Viléma Dubského z Třebomyslic byla připojena boční a zadní křídla. Dále se majitelé zámeckého panství střídali, stejně jako se střídaly přestavby a dostavby. V roce 1940 umírá poslední majitel z rodu Dalbergů, Johann z Dalbergu, a zámek na krátkou dobu získali Salmové. Těm je ovšem v roce 1945 zestátněn.
Nový dačický zámek stojí na křižovatce Havlíčkova náměstí a Hradecké ulice, dnes se v jeho prostorách nachází Městské muzeum a galerie Dačice.
Nově vytvořená prohlídková trasa představí návštěvníkům jak reprezentativní sály, tak i soukromé pokoje jednotlivých členů rodiny svobodných pánů Dalbergů. Nachází se zde dvě unikátní knihovny. Původně renesanční zámek je považován za perlu venkovské šlechtické architektury.
Zámecký park
Zámecký přírodně-krajinářský park je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr využívá svažujícího se členitého terénu a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.
Pomník první kostky cukru
Žulový pomník vybudovaný v roce 1983 patří k turisticky nejvyhledávanějším místům ve městě Dačice. Jeho bezprostřední okolí bylo v roce 2012 osazeno pamětními deskami, které ve dvanácti cizích jazycích připomínají rok 1843, kdy se na své vítězné tažení evropskými a světovými trhy vydal dačický vynález – kostkový cukr.
Kostel sv. Vavřince
První zmínka o dačickém kostele je rovněž první písemnou zmínkou o Dačicích vůbec. Vztahuje se k roku 1183, kdy byl vysvěcen nový románský chrám. Kvůli poškození a zanedbané údržbě byl v 18. století zbořen a na jeho místě zbudován pozdně barokní kostel s půdorysem tvaru latinského kříže. Jeho autorem byl dačický stavitel Michael Kirchmayer, stavba probíhala v letech 1775–1788.
K jeho západnímu průčelí přiléhá městská věž, vysoká 52 m. Vyhlídkový ochoz se nachází v sedmém podlaží věže. Za hezkého počasí jsou vidět mj. nedaleké Slavonice a nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny Javořice. V jednotlivých patrech je dále přístupná zvonice, místnost hodin a lapidárium, ve kterém jsou umístěny kopie kamenných chrličů a náhrobní kameny.
Ostatní historické památky
- Františkánský klášter z let 1660–1664, od roku 1994 patří řádu bosých karmelitek, s kostelem sv. Antonína Paduánského z let 1672–1677,
- Kaple sv. Rocha a sv. Šebestiána z konce 17. století,
- Mariánský sloup na Havlíčkově náměstí s barokním sousoším z roku 1725 (sochy sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Prokopa, Panny Marie Neposkvrněného početí). Ozdobou sousoší je šestiboká empírová kašna.
- Městská radnice,
- několik měšťanských domů na Palackého náměstí či Krajířově ulici,
- sýpka,
- pomník Vincence Hlavy,
- socha sv. Prokopa,
- socha sv. Jana Nepomuckého,
- kříže, krucifix, boží muka,
- zbytky městského opevnění.
Městské muzeum a galerie
Muzeum nabízí v průběhu roku mnoho zajímavých výstav. Stálé expozice muzea a galerie tvoří mj.: Historie a národopis Dačicka, První kostka cukru na světě, Malíři Vysočiny (Florián, Bílkovský ...), Výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského či pamětní síň Vladimíra Fuky. Součástí prohlídky je barokní zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie.
Letecké muzeum Viléma Götha
Soukromé muzeum bylo založené v roce 2004. Sídlí v centru města a ve svých prostorách ukrývá množství rozličných exponátů včetně informačních panelů s bohatou fotografickou dokumentací a ucelenými informacemi o historii letectví na Dačicku. Věnuje se jak civilnímu tak vojenskému letectví s důrazem na připomenutí odkazu pilotů pocházejících z dačického regionu. K trojrozměrným exponátům patří letadla, letecké motory, uniformy, modely, aj.