Historie obce Okrouhlice
První písemné zmínky pocházejí z roku 1207, kdy byl ve Vilémově u Golčova Jeníkova založen benediktinský klášter, kolonizující rozsáhlý hvozd podél Sázavy. Jednou ze založených osad byla Okrouhlice, kterou prodal opat kláštera vladykovi Bernartovi, který se už psal "z Okrouhlice". Osídlení tohoto prostoru podporoval také majitel lipnického hradu Smil z Lichtenburka, kterému tato krajina náležela a který měl zájem svést obchodní ruch do Smilova Brodu přes Lipnici. Tak vznikla u přechodu přes Sázavu osada Okrouhlice.
Vybudovaná tvrz se stala centrem moci okrouhlických pánů, jako byl Ruprecht z Okrouhlice, jehož podpis je na listu české šlechty proti upálení Mistra Jana Husa v Kostnici, nebo Hroznata z Okrouhlice, který byl v roce 1448 ve vojsku dobývajícím Prahu. Později převzali Okrouhlici Trčkové z Lípy a připojili ji ke světelskému panství. Tam byla v držení až do konfiskace jeho statků, kdy podle nařízení císaře Ferdinanda III. z roku 1636 bylo světelské a okrouhlické zboží postoupeno cizáckému knížeti Donu Adolbrandinu Adolbrandini, velkopřevoru Řádu maltézského kříže Wolfovi Adamovi Papenheimovi. Dědicové posléze prodali Okrouhlici hraběti ze Solmsu, který byl účasten obrany Lipnice před Švédy. Když zemřel, majetek čítající 24 dvorů okolo Brodu zdědila jeho manželka a okrouhlickou tvrz dala přestavět v roce 1680 na dvoukřídlový zámek s vysokou věží. Po vyhoření v roce 1862 prošel zámek stavebními úpravami. Nad vchodem se dodnes částečně zachoval Strakovský erb a nápis "Lidumil vlasti", protože od roku 1708 se stal držitelem tohoto okrouhlického panství císařský tajný rada a komorník Petr Straka z Nedabylic. Okrouhlické panství se tehdy rozprostíralo na obou březích Sázavy. Hraničilo s panstvím Habry, Krupá, Německý Brod, Herálec, Štoky, Lipnice a Světlá nad Sázavou. Nový majetný majitel za toto panství zaplatil 120 000 zlatých a v roce 1692 byl povýšen do hraběcího stavu.
Ve své česky psané závěti z roku 1710 hrabě Petr Straka ustanovil pro případ, že jeho rod vymře po meči, aby byla potřebná část jmění věnována na zřízení Studentské nadace vyplácející stipendia studujícím potomkům české šlechty, které byl po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován majetek.
Sto let po sepsání závěti vznikla v Praze na levém břehu Vltavy Strakova šlechtická akademie. Když po roce 1918 došlo ke zrušení šlechtických titulů, přemístila sem vláda některé úřady. Později je vyklidila a budova sloužila opět studentským organizacím. Dnes je sídlem předsednictva vlády ČR. Strakova nadace odprodávala za první republiky postupně pole a z bývalých dvorů vznikly po parcelaci zbytkové statky.
Místnosti okrouhlického zámku byly pronajímány místním rodinám k bydlení. Po druhé světové válce převzal budovu zámku podnik Karlovarský porcelán Stará Role. Ten bohužel v roce 2006 ukončil provoz zdejší pobočky a zámek je tak opuštěn.
Roku 1849 se v Okrouhlici narodil senátor Josef Hyrš. Místní základní škola je rodištěm slavného českého malíře 20. století Jana Zrzavého. Připomínku tohoto nejslavnějšího rodáka představuje pamětní deska s bustou na její budově.