Historie obce Hrabová
Obec vznikla v 11. - 12. století. Za nejstarších časů patřila k úsovskému panství. První písemná zpráva o Hrabové pochází z roku 1344, roku 1447 byla připojena k panství zábřežskému a u toho již setrvala.
Po roce 1848 zůstala Hrabová v podstatě zemědělskou vesnicí, ve které byla postavena družstevní mlékárna. Vitošov využil zdejšího přírodního bohatství a brzy se stal známým díky výrobě kvalitního vápna. Ve střetu zájmů německých a českých podnikatelů zvítězil F. Schmeiser, který využil bývalý vitošovský mlýn a založil zde v roce 1894 mechanickou tkalcovnu, k níž přibyly vápencové lomy, nová vápenka i vlastní elektrárna. České firmě Hájek zůstaly jen menší zdroje vápence pro výrobu vápna v kruhové peci.
V prvních letech Československa vzniklo i v Hrabové poměrně silné protikatolické hnutí Pryč od Říma a většina obyvatel se přiklonila k českobratrské církvi evangelické, jejíž kostel zde byl dokončen v roce 1933.
Po květnu 1945 se Schmeiserovy podniky ve Vitošově dostaly pod národní správu a nakonec byly znárodněny. Objekty zrušené tkalcovny využila firma MEZ. Lom a vápenku převzaly Rudné doly Jeseník, které postavily v letech 1971 až 1973 velkou moderní vápenku. Ta se v posledních letech osamostatnila a nyní patří nyní mezi tři největší vápenky v České republice. V roce 1998 byla uvedena do provozu nová maltárna, na které se vyrábějí suché omítkové směsi Salith. Mlékárna se stala majetkem obce a v současnosti je z ní Lihovar Hrabová, s. r. o.
V letech 1976 - 1990 byla Hrabová integrována do střediskové obce Dubicko. Po opětovném osamostatnění došlo k masivním investicím do infrastruktury a výstavbě nových rodinných domů.