Současnost obce Černilov
Černilov si udržuje svůj význam i po rozpadu tzv. "střediskové obce" v roce 1990. Zdejší obecní úřad má matriku a stavební úřad. Správní obvod tvoří samostatné obce Černilov, Divec, Lejšovka, Libníkovice, Librantice, Libřice a Výrava. Občanům těchto obcí slouží i praktický lékař a zubní ordinace. Všechny další záležitosti si mohou černilovští zařídit v krajském městě, s kterým Černilov sousedí. Toto sousedství je výhodné z mnoha důvodů. Jedním z nich je v poslední době tolik kritizovaná dopravní obslužnost. V Černilově nikdy nebyl žádný průmysl a dnes má i funkci určitého satelitního sídla. Z toho vyplývají i jiné priority současných obyvatel směrem ke sportu a využití volného času pro dospělé i děti.
V obci vždy převládalo zemědělství, dnes jsou v obci tři rodinné farmy a společnost HNG Czech se zahraniční účastí, která s několika zaměstnanci a výkonnou technikou obdělává většinu orné půdy.
Základní infrastruktura byla v posledních letech téměř dobudována. V celé obci je zaveden vodovod, plyn, kabelové telefonní rozvody i vysílače mobilních operátorů Eurotel a T-Mobile. Kanalizace v Černilově je napojena na čistírnu odpadních vod a technicky je možné dovést odpadní vody z Bukoviny a Újezda. Územní plán počítá i s dalším rozvojem bydlení v lokalitě "U Pumrů" a "U Vrbenských", kde jsou pozemky v rukou soukromých vlastníků a na "Krupičáku", kde vlastní pozemky obec.
V oblasti školství disponuje obec Masarykovou jubilejní ZŠ, kterou průběžně modernizuje a která po přístavbě kapacitně vyhovuje, samozřejmě vyžaduje postupné opravy, především střech. Mateřská škola má v provozu čtyři třídy ve dvou budovách, její kapacita byla rozhodnutím MŠMT zvýšena na 100 dětí. Paradoxně novější budova MŠ postavená v roce 1980 systémem KORD je v horším technickém stavu. V posledních letech byla zrekonstruována střecha a vyměněna okna na západním průčelí. Modernizace čeká i školní jídelnu, aby tak splňovala nová přísnější kritéria. Zatím snem, který se obec snaží alespoň projekčně konkretizovat, je nová víceúčelová tělocvična. Vizí, kterou postupně naplňujeme je zřízení Základní umělecké školy s oborem hudebním, výtvarným, případně i tanečním, ta by mohla zpočátku působit v prostorách ZŠ a s definitivním umístěním se počítá do bývalé Evangelické školy, kterou obec k tomuto účelu již zakoupila. Řada dětí by nemusela dojíždět za svými zájmy do Hradce Králové a vliv této školy na celkové kulturní dění v obci by byl zásadní. Změna postihla i knihovnu, která rozšířila svoje služby a je již plně financována obcí.
Potěšitelné je, že v Černilově vznikají nové tradice, jako Den dětí pořádaný ZŠ, fotbalová pouť za účasti bývalých reprezentantů pořádaná fotbalovým klubem, srpnová sportovně-recesistická akce "Černilovský pařez" (soutěž dvojic ve sportovních, ale i netradičních disciplínách), na kulturu zaměřený Farní den či Rybářský den pořádaný myslivci v Kaltouze.
Obec podporuje fotbalový a volejbalový klub, v areálu koupaliště vznikla druhá travnatá plocha pro fotbal.
Sokolovna, kterou obec také vlastní, byla napojena na vodovod a kanalizaci, bylo v ní zrekonstruováno osvětlení a po opravě podlahy, bude využívána jako herna stolního tenisu. Počítáme ještě se zateplením stropu a instalací plynového vytápění, aby se zde mohly konat kulturní akce.