Okolí a příroda Nejdek
V okolí obce je spousta rybníků. Horská říčka Rolava nabízí v okolí Nejdku více než 30 km pstruhových vod. I když rybařit na Nejdecku lze i v klidných vodách, Porolaví charakterizují především rychlé a "hladové" vody.
PAMÁTNÉ STROMY
Staré stromy jsou přírodní a často i kulturní zajímavostí. Upoutávají nás svojí velikostí, pozoruhodným vzhledem a někdy i historií. Obohacují krajinu a zvyšují její atraktivitu, ale hlavně pomáhají vytvářet náš vztah k místu.
Lípa malolistá u benzinové stanice
Nejmohutnější nejdecká lípa, od roku 2006 chráněná v kategorii památný strom, roste vpravo od silnice ke Karlovým Varům, blízko čerpací stanice. Kmen měří v obvodu 458 cm a strom dorostl výšky 28 m. Robustní lípa se třemi vrcholy stojí na hraně terasy zpevněné kamennou zídkou. Má podélně rozbrázděný kmen, na kterém je viditelná trhlina. Ta sbíhá ze sedla, kde se strom dělí do jednotlivých vrcholů, ke kořenům. V sedle jsou i drobné otvory. Lze usuzovat, že kmen je alespoň zčásti vyhnilý. Přesto je lípa velmi vitální a zachovalá. Její monumentalita však vynikla až po nedávném vykácení okolních náletových dřevin.
Buk lesní v ulici Pod Lesem
Ulice Pod Lesem patří k severozápadní okrajové části Nejdku, nazývané Vysoká Jedle. Má charakter lesní silničky a provázejí ji staré buky, od roku 2006 chráněná jako památné stormy. Nejmohutnější z nich roste v kraji lesíka vpravo od silničky, těsně před vrcholem stopání. Je to dokonale srostlý dvojkmen, který zdobí velmi hustá vejčitá koruna. Oba souběžně rostoucí kmeny se od sebe oddělují ve výšce 3,5 m, ale ještě dvakrát spolu krátce srůstají. Svými rozměry (obvod kmene 412 cm, výška 31 m) patří mezi nejmohutnější a současně nejzachovalejší buky Nejdecka.
Javor klen u Hanáků
Ve svahu nad pravým břehem Rolavy proti sídlišti Rolavská stojí nápadný, od roku 2006 chráněný javor. Obchází jeji odbočka z ulice Závodu míru, která tvoří těně před stromem zářez v žulové skále. Součástí skály byl i podélně rozpukaný žulový blok s litinovým křížkem. Zatímco z křížku zbyl jen do skály zapuštěný podstvec, vyrostl z javoru, který byl zřejmě vedle křížku vysazen, urostlý zdravý strom se dvěma vrcholy a plnou válcovitou korunou (obvod kmene 306 cm, výška javoru 23,5 m). Skalka, starý javor i tmavý dřevěný štít blízkého stavení jsou malebným protějškem strohých panelových domů na protějším břehu řeky a rozhodně jsou hodné obdivu.
Buk lesní pod Krásnou vyhlídkou
Na severozápadním úbočí Křížového vrchu stojí pozoruhodná srostlice pěti bukových kmenů. Roste nedaleko restaurace Krásná vyhlídka, na nevysoké terase nad zeleně a žlutě turisticky značenou cestou (nově zvané Galerijní cesta), která tu vede krajem lesa od Krásné vyhlídky na náměstí Karla IV. Kmeny vrostlé do kamenitého svahu nad terasou se od báze vějířovitě rozestupují a vytvářejí společnou, vysoko nasazenou korunu kopulovitého tvaru. Krátké kořenové náběhy i vypreparované kořčeny proplétající se odhalenou žulovou sutí pod stromem zajišťují buk před vyvrácením. Nejmenší naměřený obvod celé skupiny je 528 cm, výška 25,5 m.
Buk lesní u Galerijní cesty na Křížovém vrchu
Starý odumírající strom vyrůstá v náspu nad Galerijní cestou, asi 200 m od pětikmenného buku pod Krásnou vyhlídkou, blíže k městu. Je na dohled ze zeleně a žlutě značené turistické cesty, která prochází nad ním. Kdysi velmi pěkný buk přišel lety o silnou spodní větev a tím i o část do té doby pravidelné husté koruny. Rozsáhlá jizva po odlomené větvi se stala místem houbové infekce, na kterou jsou staré buky ovzvlášť citlivé. Nejen jizvu, ale i kmen pod ní porůstají plodnice chorošu troudnatců kopytovitých a urychlují rozklad dřevní hmoty a zánik stromu. Kmen má v obvodu 335 m, vrchol koruny je 28 m nad zemí.