Památky a zajímavosti Mirotice
Architektonickou dominantu Mirotic tvoří kostel svatého Jiljí. Nachází se na západ od náměstí. První písmená zmínka je z roku 1254, jeho základy jsou však asi o 100 let starší. Kostel byl několikrát přestavován, naposledy v letech 1870 - 1872 v pseudorománském stylu, který mu zůstal dodnes. Roku 1670 mu byla přistavěna druhá věž (zvonice).
Původní Alšův rodný dům v severozápadní části obce se nezachoval, protože byl zcela zničen při požáru. Na jeho místě byla vystavěna více méně zdařilá replika, ve které je nyní památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého.
K dalším pamětihodnostem se řadí židovský hřbitov na severu města s cennými náhrobky a památným dubem, barokní kaplička sv. Jana Nepomuckého na břehu Lomnice na severovýchodním okraji obce či socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1782, v roce 1998 restaurovaná. Technickou památku tvoří moste přes řeku Lomnice vystavěný v roce 1939.
Město Mirotice je rodištěm Mikoláše Alše (*1852), který zde také už ve svých 4 letech začal s kreslením. Aleš zde žil s přestávkami do roku 1862, kdy nastupuje na studium v Písku. Pak zde pobýval prakticky jen o prázdninách až do roku 1874, kdy po smrti otce trvale odjíždí do Prahy. Na jeho počest jsou každoročně pořádány slavnosti nesoucí jméno Alšovy dny.
Český loutkář Matěj Kopecký je druhou významnou osobností Mirotic. Kopecký se zde nenarodil, ale přiženil se sem v roce 1795. Bydlel v Kvíčalovské chalupě v Rybářské ul. čp. 112 (u kostela sv. Jiljí) do roku 1836. S tradicí Matěje Kopeckého souvisí i Mirotické setkání loutek a hudby, které zde od roku 2004 probíhá každoročně koncem srpna.