Památky a zajímavosti Nezdice
V obci Nezdice můžete obdivovat kostel sv. Prokopa, výklenkovou kapličku u kostela, faru z roku 1867, bývalý Prokopův mlýn, roubenou stodolu mlýna z konce 18. století, památník vojínů padlých v 1. světové válce, pomník svobody z r. 1921 legionářům, kapličku sv. Jana Nepomuckého a Tykvartův kříž.
Kostel sv. Prokopa, založen nákladem mlynáře Josefa Prokopa po roce 1735 „mezi dvěma mosty", zrušen 1758, když bylo změněno řečiště Úhlavy a zde uložené „ostatky sv. Prokopa v procesí za zvuku trůb a bubnů a zpěvu do kostela vnešeny".
Kaple sv. Vojtěcha byla založena v 18. století vřeskovickým farářem Trnkou na nezdickém hřbitově vedle kostela, zřejmě v místech dnešní márnice, s malým oltářem. Konaly se k ní se procesí z Vřeskovic na svátek sv. Vojtěcha a prosebné procesí v dobách velkého sucha. Po zasvěcení postranního oltáře sv. Vojtěchovi vřeskovickým farářem Švancarou 1770 v nezdickém kostele byla kaple zrušena.
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Dolních Nezdicích pod kostelem u náhonu, je výklenková, původní pilíř kapličky je asi z druhé poloviny 18. století. Nově obnovena byla nákladem nezdického mlynáře Františka Prokopa a nezdického nadlesního Vincence Tiebla a posvěcena 16.5.1816 vřeskovickým děkanem (1807-1854) Janem Augustem Tieblem, bratrem jmenovaného nadlesního. Roku 1908 byla nákladem mlynáře Jana Prokopa znovu opravena, vybavena soškou sv. Jana Nepomuckého a po stranách vysazeny dvě lipky cihlářem Josefem Havránkem.
Kříž v Horních Nezdicích u cesty do Tyrola, postavený Josefem Tykvartem, řečeným Kováříkem, z Horních Nezdic, roku 1893 na poděkování Pánu Bohu za prokázanou milost a posvěcený na den knížat sv. apoštolů sv. Petra a Pavla. Dle Vovsa však původně na něj poslal peníze Votava z Nezdic, který emigroval do Spojených států. Jeho rodiče Matěj a Anna měli roku 1879 zapsaný v čp. 15 doživotní výměnek a tuto chalupu postoupili Josefu a Barboře Tykvartovým.
Kříž ve Smrčí u Závadité, který vztyčili manželé 1919 Tykvartovi z Horních Nezdic jako díkůvzdání za návrat Václava Tykvarta ze světové války. Žulový pilíř je práce kameníka B. Kočandrleho z Přeštic, litinový kříž je uražen.
Kříž, který vztyčil Jan Brož z Dolních Nezdic čp. 7 23.4. 1915 u svého pole pod Závaditou. Je betonový a na pilíři původně byla sloka „Pochválen buď Svatý kříž, na němž umřel Pán Ježíš, velebí ho duše má, aby byla spasena".
Žulový sloup z roku 1880 nad Tyrolem (Stropčicemi) u staré cesty do Horních Nezdic. Dle ústního tradovaného podání je v místě smrtelné nehody, kde se Šilhavým z Tyrola v bouřce splašili koně a jejich syn spadl z vozu. Avšak Voves ve svých Pamětech píše, že zde sedlák Šilhavý z Jína přejel desetiletého Jana Černocha ze Stropčic. Chlapec pak zemřel na zranění páteře dle Vovsem zmiňovaného lékařského nálezu. Horní hlavice sloupu je rozbita - ta zřejmě pokračovala žulovým křížem, citovaným Vovsem.
Socha sv. Vojtěcha stojí mezi třemi lipami u staré cesty z Nezdic do Zeleného ještě v nezdickém katastru. Na toto místo dal původně roku 1817 Pecl ze Zeleného dřevěnou sochu sv. Vojtěcha na paměť svého syna, padlého v napoleonských válkách. Roku 1842 byla uctívaná dřevěná socha nákladem zelenských občanů nahrazena pískovcovou na zděném pilíři a vysazeny původně čtyři lípy. Vřeskovickým kaplanem Příkosickým byla 24. 5. 1842 posvěcena. Původně z východní strany pilíře byl nápis: „ Podle pověsti šel tudy r. 992 sv. Vojtěch z Říma a zde kázal přítomným pohanům víru Kristovu". Roku 1901 pak vznikl na severní straně nápis „Ejhle kněz veliký, an za dnů svých nalezen byl spravedlivý. - Oroduj za nás sv. Vojtěše." Socha snad stojí na mohyle z doby bronzové, kterých bylo na sousedním poli odkryto několik. Na podstavci sochy dodnes čteme nápis „ Z. Nákladem obce Zelené". Ještě po roce 1970 to byl udržovaný a zachovalý pomník, ale časem zůstalo bohužel jen v hustém trnčí ukryté zdevastované torso. Avšak časy se změnily k lepšímu a Obecnímu úřadu Nezdice se podařilo na jaře 2006 získat dotaci jednak na sanaci starých lip (dotační titul z rozpočtu Plzeňského kraje - Podpora projektů a činností v oblasti ochrany přírody a krajiny) a jednak na obnovu památné sochy (Program záchrany architektonického dědictví). Po vyklučení místa společným úsilím Nezdických a Zelenských a řezu lip arboristou p. Frantalem došlo v červenci až září 2006 k obnově pilíře sochy péčí zednického mistra ze Zeleného p. Holbergra a k očištění i konservaci torza sochy a obnově původních nápisů na pilíři péčí Mgr. Jiřího Fialy, zbirožského akademického sochaře a restaurátora. A zdá se, že došlo nyní i k obnově důstojnosti tohoto památného místa.
Kříž v Zeleném u cesty do Nezdic. Obecní kříž nad vsí, původně dřevěný s plechovou siluetou Krista z počátku XIX. stol, roku 1872 nahrazen podnes zachovaným žulovým sloupem s litinovým Kristem na kříži, posvěcen 23. června téhož roku nezdickým farářem Norbertem Procházkou.