Historie obce Rovensko
První zmínka o Rovensku v historických pramenech se objevuje v roce 1373. Tehdejší majitel panství Zábřeh a Ruda, Zdeněk ze Šternberka, totiž tohoto roku dal zapsat do zemských desek své nevlastní matce Machně z Běliny platy na věno některých vsí a také z Rovenska.
I když se nám tato doba zdá velmi vzdálená a vzhledem k nedostatku historických pramenů velmi mlhavá, je třeba mít na paměti, že z širšího historického pohledu to přece jen není tak příliš dlouhá doba. Představíme-li si, že za jednoho století se vystřídají asi tři lidské pokolení, potom nás od této doby dělí přibližně třicet generací.
Zábřežsko totiž nebylo liduprázdné již před deseti tisíci i více lety. V celé oblasti jsou prokázány nálezy pozůstatků lidské činnosti dokonce i ze starší doby kamenné, hlavně však z mladší doby kamenné (asi 5. tisíciletí před novým letopočtem), např. osada u Postřelmova, a potom i doby bronzové a železné. Je ovšem pravda, že souvislé a trvalé osídlení tohoto kraje nastalo až po příchodu Slovanů a postupovalo zřejmě proti toku řeky Moravy. Nejdříve zasáhlo Mohelnicko (9. stol.) a odtud se rozšiřovalo na sever k Zábřehu. V podhůří Jeseníků nastala intenzívní kolonizace asi až v polovině 13. století a zvláště v době vrcholného feudalismu ve 14. století.
První zmínka o Rovensku neznamená rok založení této vsi, i když je pravděpodobné, že se tak stalo ne příliš dlouho před rokem 1373, někdy v druhé polovině 14. století. V té době existoval nejen Zábřeh (prvně se připomíná roku 1254), který byl městem u hradu asi již před rokem 1278, ale i Krumpach (první zmínka roku 1320), Postřelmov (1349), Svébohov (1358), Postřelmůvek (1361) a celá řada dalších obcí. V prostoru mezi Zábřehem, Postřelmovem a Lesnicí byla ves Závořice (1351) i s tvrzí, o jejíž lokaci nemáme přesnějších zpráv, ves poději zanikla. Pokud jde o Rovensko, je možné, jak zachycuje lidová tradice, že bylo původně založeno více v rovině a teprve později, vzhledem k nepříznivým vodním a půdním podmínkám, byla ves přesunuta těsně do podhůří. Tomu by napovídal i název obce. Podle terénu a starých katastrálních map lze soudit, že původně byly obdělány jenom role na sever a na jih od obce, t.j. lány za jednotlivými zemědělskými usedlostmi.
Po první zmínce se nám Rovensko znovu objevuje v historických pramenech roku 1397. Tehdy, po vymření rodu Šternberků, dosavadních držitelů Zábřeha a Rudy, byly tyto statky moravských markrabím přiřčeny Petrovi I. z Kravař. V dalších letech se Rovensko objevuje v písemných pramenech již častěji (rok 1407, 1409, 1412, 1413), avšak kromě jména zde nenajdeme žádné bližší údaje o vsi, snad jen to, že od poddaných z Rovenska brali tehdy platy i jiní feudálové, hlavně okolní nižší šlechta, např. ze Zvole a z Kolšova. Podle listiny pro Zábřeh z roku 1411 podléhalo Rovensko spolu s jinými obcemi městskému soudu v Zábřeze, zde také odebíralo pivo a nesmělo provozovat žádné řemeslo, s výjimkou kovářství.
Málo toho víme i o osudech vsi v době husitské. Jeden z pánů Zábřeha, Jindřich z Kravař, padl sice v bitvě pod Vyšehradem v táboře protihusitském, avšak jeho následovníci se postavili na stranu husitů. Nic však nevíme o tehdejším smýšlení poddaných. Roku 1431 poplenil Zábřežsko rakouský vévoda Albrecht, ale celý kraj byl zpustošen hlavně za pozdějších válek uherských, kdy pánové Zábřeha stáli za Jiřím z Poděbrad.