Památky a zajímavosti Boskovice
Historické jádro města Boskovice včetně židovského ghetta je od roku 1990 městskou památkovou zónou, která čítá téměř 40 objektů. V současné době je možné si v Boskovicích prohlédnout největší dominanty města a celou řadu pamětihodností a turistických zajímavostí jako například: Baštu - původní sídlo pánů z Boskovic, hrad ze 13. století, empírový zámek z let 1819–1826 s ukázkami bytové kultury empíru, zámecký skleník, jízdárnu, Panský dvůr, klášter, rezidenci z 20. let 18. století, radnici, farní kostel sv. Jakuba - o němž je první zmínka roku 1346, kašny, sochu Panny Marie Neposkvrněné, kapli Panny Marie, sochu Madony s děťátkem, sochu sv. Rocha, kostel Všech Svatých, evangelický kostel, židovské památky - ghetto, synagogu Maior, židovský hřbitov, pomníky a pamětní desky.
HRAD BOSKOVICE
Původní boskovický hrad byl menší raně gotickou opevněnou stavbou západně od pozdějšího hradu, z níž se zachovalo hlavně základové zdivo palácové části a stopy opevnění – příkopy a valy. Tento malý hrad byl pobořen roku 1312 vojskem krále Jana Lucemburského, poté ve 20. letech 14. století znovu postaven. Majitelé se střídali a hrad byl dobýván, bořen a znovu stavěn. Roku 1690 sňatkem se Zuzanou ze Zástřizl vyženil hrad Walter Xaver z Dietrichštejna (1664–1738), jenž byl posledním majitelem, který na hradě do roku 1720 bydlel. Poté sloužil objekt k hospodářským účelům či jako kanceláře a stal se postupně zdrojem stavebního kamene pro výstavbu nového zámku a budov v Boskovicích. Úplně opuštěn byl roku 1784. Poté se hrad v rámci dědictví stal rodiny Mensdorff-Pouilly, která jej vlastní v současné době.
Z původně mohutné stavby se dochovalo torzo hradního paláce, které je dominantou Boskovic a okolí a nabízí impozantní výhled do zdejší malebné krajiny.
ZÁMEK
V roce 1682 začali Jan Bohuš ze Zástřizl a jeho choť Zuzana, poslední Zástřizlovna, stavět rozsáhlou budovu dominikánského ženského konventu nedaleko pod boskovickým hradem. Klášter po svém zrušení sloužil krátce jako manufaktura na výrobu barviv. V roce 1819 za Františka Xavera Ditrichsteina započala přestavba kláštera na honosné zámecké sídlo, které dnes patří k nejkrásnějším empírovým stavbám na Moravě a spolu s přilehlým parkem i s ostatními stavbami tvoří výrazný uměleckoarchitektonický celek.
V současnosti zámek patří rodině Mensdorffových a je zpřístupněn veřejnosti. Vstupní trojramenné schodiště je zdobeno antickými sochami i obrazy s alegorickými náměty. V knihovně jsou barokní skříně a obrazy s válečnou tematikou.
Východně od budovy zámku se nachází rozsáhlý skleník s kruhovým bazénkem. Byl postaven v letech 1826–1829 architektem Josefem Hájkem v duchu doznívajícího klasicismu. Tato kulturní památka slouží zejména ke kulturním akcím a výstavám. Interiér skleníku tvoří sál pro 200 návštěvníků, galerie a bar.
ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
Hřbitov v Boskovicích patří mezi největší a nejcennější židovské hřbitovy v České republice. Byl podle všeho založen nejpozději v 16. století. Na ploše hřbitova 14 528 m2 se nalézá kolem 2 500 kamenných náhrobků, které jsou jedinečnou památkou na generace židovských obyvatel Boskovic a zároveň přehlídkou zručnosti místních i okolních kameníků. Nejstarší zjištěný náhrobek pochází z roku 1670. Celý hřbitov je obehnán zdí a v areálu rostou stromy.