Památky a zajímavosti Bařice-Velké Těšany
Vesnice se může pochlubit řadou památek, mezi které patří dvě kaple se zvonicí (v Bařicích, ve Velkých Těšanech) a větrný mlýn ve Velkých Těšanech.
Kaplička v Bařicích
Stavební památka z roku 1909. Je postavena na místě staré dřevěné zvonice. Při stavebních pracích byly na místě nalezeny střepy z pohanských pohřebišť a archeologické nálezy asi ze 13. století. Kaple je zasvěcena Božskému srdci Páně. Vysvěcena byla 24.10.1909.Sošku věnoval tehdejší starosta Jan Strašák z č. 5.
Málokdo ví, že zvon na kapli není původní. 20.3.1942 musel být zvon odvezen a odevzdán pro válečné účely. Vážil bez srdce 32 kg. Po válce bylo po zvonu pátráno, ale nenašel se. O původu současného zvonu není známo nic. R. 1978 bylo nainstalováno elektrické zvonění. Vzhled kaple je pravidelně udržován. V roce 1985 při nátěru střechy tragicky zahynul František Opravil. K desátému výročí smrti nechala obec na kapli umístit pamětní desku.
Od roku 1993 byla obnovena tradice májových pobožností. V roce 2003 bylo postaveno nové schodiště do věže a upravena intenzita zvonění.
Kaple ve Velkých Těšanech
V obci bývala původně zvonice, která ale stála na nevhodném místě. Proto byla roku 1920 stržena a zvon dočasně umístěn na zahradu radnice. Na místě vhodném pro stavbu kaple stával dům č. 37 Štěpána Kahaji. Majitel byl vyplacen, stavební materiál z demolice mu byl poskytnut na stavbu nového domku, a bylo započato s výstavbou nové kaple.
Tato výstavba byla dokončena roku 1926 a kaple byla zasvěcena svatému Floriánovi. Náklady na stavbu kaple zaplatili manželé Cyril a Františka Stančíkovi z domu č. 23.
Kaple nyní slouží k pravidelným setkáváním občanů při církevních obřadech a jako obřadní síň při pohřbech. Kaple je také každoročně v období svátku sv. Floriána, patrona hasičů a naší obce, centrem dění při průběhu oslav místních hodů. V roce 2006 byla kaple svědkem oslav šedesáti let od založení Sboru dobrovolných hasičů a o rok později posvěcení sochy sv. Floriána přímo před kaplí.
Větrný mlýn
Na jihozápadním svahu nad vesnicí, nedaleko lesa Chvaletiny, asi 200 metrů od silnice do sousední obce Vrbky byl ve 20. letech 19. století postaven větrný mlýn, využívající vhodných povětrnostních podmínek kraje a zároveň nedostatku stálých vodních toků. Jedná se o sloupový větrný mlýn s celodřevěnou otočnou konstrukcí. Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno "sedlo" z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru. Postaven v roce 1830. Poslední vlastník mlýna František Patera byl po okupaci zatčen gestapem a zemřel v Praze na Pankráci. Po roce 1972 byla provedena rekonstrukce a dnešním majitelem je Muzeum Kroměřížska. Mlýn je kulturní památka I. kategorie.