Okolí a příroda Frýdlant
Z okolí Frýdlantu lze rozhodně doporučit návštěvu Křížového vrchu, který se tyčí za řekou přímo naproti zámku. Je nazván podle křížové cesty z žulových bloků, zřízené zde v 18. století. Na jeho čedičových svazích, které jsou chráněným územím, se vyskytuje celá řada ohrožených rostlin.
Na severní straně města je vděčným cílem vycházek frýdlantská rozhledna, postavená roku 1907 na Resslerově vrchu. Je z ní krásný pohled na strmé svahy Jizerských hor i daleko na opačnou stranu do Saska a Lužice.
Asi 7 km východně od středu města se nachází národní přírodní památka Peklo. Jedná se o území skalních stěn a potoční nivy v údolí Robečského potoka v délce 4 km pod bývalým mlýnem osady Karba. Má plochu 59 ha a nadmořskou výšku 247–303 m. Počátkem 20. století upravil tehdejší majitel panství hrabě Vincenc Karel Kounic okolí zahrádeckého zámku v romantický krajinný celek, k němuž patřilo i Peklo. Robečský potok byl po celé délce toku v chráněném území splavněn a plavba na lodičkách patřila k oblíbeným zábavám šlechty.
Za zámkem Frýdlant najdeme stromořadí 222 lip velkolistých, které jsou více než 200 let staré. Alej je dlouhá 1,3 km a nejsilnější strom má obvod 345 cm a výšku 20 m.
Frýdlant leží na severním okraji CHKO Jizerské hory. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách a zároveň patří i mezi největší v České republice. Rozkládá se na katastrálním území obcí Bílý Potok pod Smrkem, Frýdlant v Čechách, Hejnice, Lázně Libverda, Oldřichov v Hájích a Raspenava. Západní část rezervace zahrnuje jižní a severní svahy Oldřichovského hřebene, střední část severní svahy Hejnického hřebene s hlubokými roklemi potoků, spadající strmě do údolí Smědé, a na východě strmé svahy západního výběžku Vysokého Jizerského hřebene. Celé území s plochou přes 27 km² je součástí 1. zóny CHKO Jizerské hory. Předmětem ochrany je největší komplex přírodě blízkého smíšeného lesa s převahou buku v Čechách, který poskytuje prostředí k životu mnoha vzácným živočišným a rostlinným druhům.
Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholku, na který se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály, je kříž, který byl původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích. Z vyhlídky je vidět Frýdlant, Hejnice, restauraci Obří sud, Raspenava, Smrk, Ptačí vrchy či Poledník.