Památky a zajímavosti Liptaň
V letech 1867 až 1870 byl v Liptani vystavěn poutní farní kostel. Ten patří mezi kulturní památky obce. K nim patří také dominanta vesnice gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, o němž první zmínky pochází z roku 1256. Není však známo, kdy byl skutečně postaven.
Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je neorientovanou stavbou z červených pálených cihel v monumentalizujícím novogotickém pojetí, připomínající slezskou cihlovou gotiku. Chrámové jednolodí je rozšířeno příčnou lodí, na níž navazují dvě symetricky umístěné sakristie. Kostel byl vybudován na místě původního gotického kostela sv. Vavřince v létech 1866 - 70, podle projektu arcibiskupského architekta Ing. Gustava Meretty. Posvěcen byl v roce 1875. Vchody do sakristií jsou zdobeny pískovcovými portály, tympanony a rozetami. Dveře východního portálu nesou znak olomouckého arcibiskupa M. Sommerau Becka z r. 1853. Protější dveře jsou zdobeny znakem arcibiskupa kardinála Bedřicha z Furstenberku s letopočty 1870 a 1875. Kostel je vybaven jednotným novogotickým mobiliářem. Velmi cenná je jeho výtvarná kvalita, jednotná výzdoba a pečlivá údržba. Původní gotický liptaňský kostel se vyznačoval kaplí svatého Antonína Paduánského z roku 1779. Jeho hlavní oltář byl vyzdoben obrazem brněnského malíře Ferdinanda Lichta z r. 1800. Věž byla osazena třemi zvony, z nichž jeden byl ulit v r. 1551, druhý v r. 1614.
Další kulturní památkou Liptaně je kaple Panny Marie Pomocné, dům č. p. 240 s kapličkou a památník obětem Liptanské tragédie v srpnu 1938.
Součástí Liptaně je Bučávka, tehdy zvláštní lenní statek olomouckého biskupství, která je ponejprv připomínána v roce 1570 a Horní Povelice, jež byly lénem olomouckého biskupství již již v roce 1389.