Okolí a příroda Žulová
Město Žulová se rozkládá při soutoku říčky Vidnávky a Stříbrného potoka v Žulovské pahorkatině. Západně od města se začínají zdvihat vrcholky Rychlebských hor. Povrch města je velmi členitý, nejníže položená je část okolo náměstí (asi jen 290 m), nejvyšším vrcholem je Boží hora (525 m) s novogotickou kaplí. Ve východní části katastru obce najdeme Velký rybník (11 ha), největší rybník na Jesenicku.
Žulová má velké množství přírodních zajímavostí:
Venušiny misky – národní přírodní památka, vyhlášená v roce 1970, celková výměra 3,90 ha. Jedinečný geomorfologický výtvor v žule žulovského plutonu. Kopec Smolný představuje tzv. ostrovní horu vzniklou v tropickém třetihorním podnebí. Na skalách jsou vyvinuty skalní mísy, křesla a výklenky.
Borový vrch – národní přírodní památka, vyhlášená v roce 1987, celková výměra 36,84 ha. Žulové skalní útvary s hrubými i drobnými tvary, charakteristicky dokumentující zvětrávání žuly.
Vodopády Stříbrného potoka (Nýznerovské vodopády) – přírodní památka, vyhlášená v roce 1965, celková výměra 1,24 ha. Nýznerovské vodopády jsou již na katastru obce Skorošice.
Geomorfologicky významná kaňonovitá soutěska na Stříbrném potoce se skalními prahy. Vodopády a kaskády s erozními a evorsními jevy, nemající na území okresu Jeseník obdoby. Skalka pod Kaní horou - přírodní památka, vyhlášená v roce 1987, celková výměra 0,14 ha. Nejpravidelněnji vyvinutá izolovaná skála v žulovském plutonu v krajině, která byla modelována pevninským ledovcem.