Památky a zajímavosti Žulová
Obci Žulová dominuje kostel sv. Josefa s neobvyklou válcovou věží. Došlo zde totiž k zajímavému spojení zříceniny středověkého hradu a klasicistního kostela. Původní hrad stál od konce 13. století do roku 1639, kdy jej vyplenili Švédové. Od poloviny 17. století sloužil mimo jiné jako pivovar. V roce 1810 byl z větší části zbořen a zachovalá hradní věž se stala součástí nového kostela. V roce 2017 byla provedena restaurace věže kostela sv. Josefa i s věžními hodinami.
Nejvýznamnější památkou ve městě Žulová je zbytek gotického slezského hradu Frýdberk. Z hradu zbyl pouze bergfrit, který byl využita jako věž kostela. Hrad byl postaven protiprávně před rokem 1290 na půdě vratislavského biskupství. Jeho majitelem byl Jan Wustehube. Poté hrad vlastnili Haugwitzové, od nichž hrad roku 1358 odkoupil vratislavský biskup. V 16. století byl hrad renesančně přestavěn, avšak za třicetileté války poškozen. Po třicetileté válce došlo k jeho obnově, ale roku 1703 byl přestavěn na pivovar. O sto let později došlo k likvidaci pivovaru a v roce 1820 byl k věži přistavěn kostel sv. Josefa. V této podobě slouží kostel dodnes a jedná se o zajímavou raritu.
Hodnotné jsou také staré řemeslnické domy u náměstí.
Významnou památkou z konce 19. století je také Mariánský sloup na Mariánském náměstí. Kostel sv. Josefa v Žulové byl v roce 1963 prohlášen za kulturní památku. Věž kostela byla restaurována v roce 2017.
Významnou památkou v okolí Žulové je Boží hora, na které stojí kostel Panny Marie Bolestné. První údaje pochází z 12. století, kdy zde byla postavena kaplička. V roce 1713 byla postavena větší kaple, která v roce 1864 byla vandaly zpustošena. Plány nového kostela navrhl stavitel chrámů Schmidt z Vídně. Ke stavbě nového kostela v novogotickém stylu byla použita zlomová žula. Stavbu umocňují opěrné pilíře. V roce 1880 dne 30. května byl kostel vysvěcen. Dvakrát ročně se zde konají poutě. V době hlavních prázdnin je kostel přístupný veřejnost každou neděli.
Na konci 19. století byla ke kostelíku vybudována křížová cesta. Pár metrů pod vrcholem můžeme spatřit ve skalním výklenku kopii sošky Panny Marie Lurdské.
Od kostela zasvěceného Panně Marii Bolestné na Boží hoře je překrásný výhled do Slezské nížiny ohraničené pohořím Rychleb s vesnicemi rozsetými po kraji.