Historie obce Staré Město
Přesné datum založení obce se doposud nepodařilo zjistit, ale na základě archeologických nálezů lze předpokládat, že se tak stalo na přelomu 12. a 13. století. První písemná zmínka o Starém Městě je v listině z roku 1377, kterou si synové Mikuláše II. dělili opavsko. Staré Město tehdy držel Smil z Bruntálu. Obec je v uvedené listině nazývána aldin Freudenthal (t.j. Starý Bruntál). Název Staré Město se objevuje až později, v německé podobě Aldinstadt roku 1405, v české Staré Miesto v roce 1506. Staré Město získali v roce 1506 Bernard, Hynek a Mikuláš z Vrbna a začlenili ho do bruntálského panství. V polovině 16. století bylo Staré Město poluterštěno, po Bílé hoře, kdy bruntálské panství získal Řád německých rytířů, byla zahájena násilná rekatolizace. Obec trpěla válečnými událostmi třicetileté války, po které se jen pozvolna vzpamatovávala. Od zrušení panství jako základních správních jednotek v polovině 19. století správně náleží k okresu Bruntál.
V okolí obce byly doly na železnou rudu, v obci samotné se v 19. století zpracovávala bavlna. Po roce 1900 dolování a podnik zpracovávající bavlnu zanikly a obec, ve které byly mlýny a pily, získala čistě zemědělský charakter.
Soukromě hospodařící rolníci v období let 1949 až 1951 se sdružili do JZD, které v roce 1965 přešlo pod Státní statky. Počátkem devadesátých let opět zemědělskou půdu začali obhospodařovat soukromě hospodařící rolníci.