Památky a zajímavosti Holice
Ve městě Holice se nachází celkem jedenáct kulturních památek České republiky, z nichž dvě jsou ve Starých Holicích. Holickou pozoruhodnou dominantou je kostel sv. Martina, západně od něj se u domu čp. 587 nachází další památka, a sice archeologické stopy po tvrzi, která tu stávala. Na křižovatce ulic Komenského a U Kapličky stojí kaplička Jana Nepomuckého postavená v roce 1855, která je také kulturní památkou. Další pamětihodností je socha upomínající na dr. Emila Holuba, která stojí na křižovatce ulic Hradecké a Holubovy. Na městském hřbitově zas stojí památkově chráněný pomník obětem 2. světové války. Dalšími čtyřmi kulturními památkami stojícími přímo v Holicích jsou domy, a sice Zemánkův dům (čp. 24) na náměstí T. G. Masaryka, vila (čp. 102) v Komenského ulici, sokolovna (čp. 446) v Holubově ulici a na jejím nároží s Hradeckou ulicí stojící pošta se školou (čp. 502).
Zachovány jsou také městské domy s pozdně barokními a empírovými štíty z přelomu 18. a 19. století. Za městem Holice stojí hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie z roku 1859.
Ve Starých Holicích stojí na nároží ulic Staroholické, Ve Drahách a 1. máje památkově chráněný krucifix a ve Staroholické ulici též Mandysova vila (čp. 62).
Kostel Sv. Martina
Zmínka o prvním kostelu se datuje od roku 1350. Kamenný kostel byl postaven v barokním slohu v letech 1736–1739 podle plánů dvorního stavitele Tomáše Haffeneckera. Jeho návrhy ještě upravil Kilián Ignác Dientzenhofer. V následujících dvou stoletích byl chrám zvelebován, velká rekonstrukce kopule a fasád byla provedena v osmdesatých letech 20. století. Nepřehlédnutelná je vnitřní výzdoba, především hlavní oltář s obrazem sv. Mikuláše, kamenná i cínová křtitelnice ze 16. století, dále plastická křížová cesta z konce 19. století a původní zámky ve dveřích kostela, na nichž je vyražen letopočet vybudování celé stavby.
Sokolovna
Stavba sokolovny upoutá pozoruhodným stavebním stylem. Objekt byl vystavěn podle návrhů a plánů architekta Otakara Novotného, základní kámen byl položen v srpnu 1912, slavnostní otevření se konalo při župním sokolském sletu v srpnu 1913. Budova sloužila ve svém počátku i jako kulturně-společenské středisko, dnes patří výhradně tělovýchově a sportu pro místní školy a kluby.
Muzeum Dr. Emila Holuba
Významný pro začátky muzea je rok 1947 – 100 let narození Dr. Emila Holuba. V Holicích na sále „U krále Jiřího" je otevřena výstava ze sbírek a dokumentů významného cestovatele. Oslav se účastní i paní Růžena Holubová, která připomněla přání svého zesnulého manžela o vybudování stálého muzea. Během několika let došlo k mnoha návrhům a jednáním a pro malé Holubovo muzeum byly vyčleněny tři místnosti ve farské budově. Byly shromážděny sbírky z kabinetů škol, Čs. státního filmu (daroval figuríny) i od paní Holubové. Ta krátce před svou smrtí (rok 1958) rodnému městu svého manžela odkázala mnoho cenných věcí. Muzeum bylo otevřeno 1. května 1956.
Poté město Holice získalo povolení k postavení kulturního domu a muzea. Obě budovy navrhl ing. architekt Štefan Imrich. Budova muzea byla dokončena v roce 1965, sbírky Dr. E. Holuba byly nainstalovány až v dubnu 1966.
V roce 2012 bylo muzeum znovu otevřeno po rekonstrukci. Autorem návrhu nové expozice je Arch. David Vávra.
K významným holickým rodákům města Holice patří cestovatel Emil Holub, pilot RAF a hrdina bitvy o Británii Václav Baumann, sochař Josef Malejovský, architekt Karel Dudych, fotograf Jiří Platenka, herec Jan Kačer či basketbalista Jiří Welsch.